Jesteś w: KADRA AKADEMICKA

Szewczyk Antoni


Urodził się 9 czerwca 1947 r. w Mieleszynie. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Bierutowie rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Namysłowie, a następnie kontynuował w Technikum Rolniczym w Bierutowie, które ukończył w roku 1966. W tym samym roku został zakwalifikowany na studia w Czechosłowacji w Wyższej Szkole Rolniczej w Nitrze na Wydziale Mechanizacji (obecnie: Słowacki Uniwersytet Rolniczy  w Nitrze). Po zdaniu egzaminu państwowego z wynikiem bardzo dobrym i obronie pracy magisterskiej pt. „Ocena pracy przenośnika ślimakowego jako elementu linii technologicznej żywienia krów na fermie typu Harvestore”, której promotorem był prof. dr hab. inż. Jozef Lobotka, ukończył w roku 1971 studia z wyróżnieniem.

W tym samym roku otrzymał skierowanie z Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego do pracy w Akademii Rolniczej we Wrocławiu, gdzie został zatrudniony w Instytucie Mechanizacji Rolnictwa (obecnie Instytut Inżynierii Rolniczej) na stanowisku stażysty,  a następnie asystenta stażysty, asystenta, starszego asystenta i adiunkta.

Stopień naukowy doktora nauk rolniczych w zakresie agronomii otrzymał w roku 1978 za pracę pt. „Badania procesu rozdrabniania kukurydzy z docinaniem w wybranym mechanizmie tnącym”. Promotorem pracy był prof.  dr hab. inż. Jan Bogdanowicz. W latach 1985–1990 pracował jako wykładowca na dwóch uniwersytetach w Algierii. Od początku pracy na Uczelni interesował się technologią produkcji kukurydzy z wykorzystaniem na nasiona, ziarno i CCM.

Od roku 1994 zajął się zagadnieniami związanymi z techniką ochrony roślin w produkcji polowej i sadowniczej.

W 2011 r. Rada Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu nadała mu stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w zakresie inżynierii rolniczej na podstawie rozprawy  pt. „Analiza ustawienia, parametrów i warunków pracy rozpylacza w aspekcie jakości opryskiwania upraw polowych”.

Na jego dorobek naukowy składa się 89 opracowań, w tym 42 stanowią oryginalne prace twórcze. Uczestniczył w 51 konferencjach ogólnokrajowych i międzynarodowych, na których prezentował doniesienia naukowe jako autor lub współautor. W latach 1997–1999 był głównym wykonawcą grantu finansowanego przez KBN i koordynowanego przez Centralny Instytut Ochrony Pracy.

Jest współautorem 4 podręczników i skryptów. W roku 1999 otrzymał Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za współautorstwo podręcznika pt. „Agrotechnologia”.

Od roku 1999 jest kierownikiem Centrum Szkoleniowego Techniki Ochrony Roślin przy Instytucie Inżynierii Rolniczej UP we Wrocławiu.

Otrzymał 2 nagrody Rektora za działalność naukowo-badawczą oraz 4 za działalność dydaktyczno-wychowawczą. W roku 1978 został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 1999 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi.