Jesteś w: WYDZIÁ NAUK O ĚżYWNOŚCI > INSTYTUTY I KATEDRY NOĚż > Katedra Technologii Rolnej i Przechowalnictwa
Katedra Technologii Rolnej i Przechowalnictwa

Jest najstarszą jednostką Wydziału. Jej początki sięgają 1891 r., gdy powstała wspomniana wcześniej Krajowa Szkoła Gorzelnicza w Dublanach, która została w 1919 r. przemianowana na Katedrę Technologii Rolniczej Wydziału Rolno-Lasowego Politechniki Lwowskiej. We Wrocławiu wiosną 1946 r. jako Katedra Technologii Rolniczej i Przetwórstwa Owoców i Warzyw znalazła się w pomieszczeniach po niemieckim Instytucie Technologii Rolnej i Biochemii. Organizatorem Katedry Technologii Rolnej był kierownik dublańskiej Katedry Technologii Rolniczej prof. dr hab. Aleksander Tychowski wybitny uczony z zakresu chemii i technologii skrobi oraz fermentacji etanolowej. Po jego śmierci, w 1962 r., kierownikiem Katedry został jego współpracownik i przyjaciel prof. dr Wilhelm Kamienobrodzki. Był uznanym specjalistą w zakresie technologii gorzelnictwa i suszarnictwa. Po jego śmierci Katedrą kierował w latach 1967–1970 prof. dr Karol Gerlicz, specjalista z zakresu przetwórstwa owoców i warzyw, ściśle związany z praktyką przemysłową, kładący wielki nacisk na aplikacyjne aspekty badań naukowych. W 1970 r., po śmierci prof. Gerlicza, Katedra kierowana była przez doc. dr. hab. Gustawa Sobkowicza, aĚź do jej wejścia w strukturę Instytutu Technologii Rolno-SpoĚźywczej. W instytucie Zespół, a potem Zakład Technologii Rolnej i Przechowalnictwa (z Pracownią Przetwórstwa Owoców i Warzyw), kierowany był nadal przez doc. Sobkowicza, specjalistę w dziedzinie cukrownictwa i technologii fermentacji alkoholowej.

W wyniku powołania kierunku kształcenia technologia Ěźywności w Zakładzie Technologii Rolnej i Przechowalnictwa utworzono nowe zespoły naukowo-dydaktyczne:  w 1972 r. – Zespół Mleczarstwa (kierownik – dr Andrzej Jacyk), w 1974 r. – Zespół Przetwórstwa Surowców Zwierzęcych (kierownik – mgr inĚź. Jan Mielnik), w 1975 r. – Zespół Ěżywienia Człowieka (opiekun – doc. dr Mieczysław Urbanowicz z AR w Poznaniu), w 1976 r. – Zespół Projektowania Technologicznego (kierownik – mgr inĚź. Zbigniew Krawczyk).

W 1982 r. powołana została Katedra Technologii Rolnej i Przechowalnictwa, kierowana przez prof. dr. hab. Gustawa Sobkowicza, z trzema zakładami: Technologii Fermentacji (kierownik – prof. G. Sobkowicz,  a w latach 1990–2005 prof. Ewelina Dziuba,  w latach 2005–2009 dr hab. Józef BłaĚźewicz prof. nadzw., a obecnie dr inĚź. Joanna Kawa- -Rygielska), Przechowalnictwa i Technologii Rolnej, zlikwidowany w 1992 r. (kierownik – doc. dr Jerzy Kiersnowski) i Technologii Węglowodanów (kierownik – do 2000 r. prof. dr hab. Wacław Leszczyński, w latach 2000–2009 prof. Antoni Golachowski, a obecnie dr inĚź. Tomasz Zięba). W 1991 r. powołano dodatkowo Zakład Ěżywienia Człowieka (kierownik – do 2006 r. prof. Alicja Ěżechałko-Czajkowska,  a obecnie prof. Jadwiga Biernat), a w 1992 r. Zakład Technologii Przetworów Ziemniaczanych (kierownik – do 2009 r. prof. GraĚźyna Lisińska, a obecnie dr hab. Agnieszka Kita). Po śmierci prof. G. Sobkowicza kierownikiem Katedry od 1990 do 2006 r. był prof. W. Leszczyński, w latach 2006–2009 prof. G. Lisińska, a obecnie funkcję tę pełni dr hab. J. BłaĚźewicz. Badania naukowe Katedry, zgodnie ze 120-letnią tradycją, obejmują zagadnienia przemysłu fermentacyjnego oraz chemii i technologii skrobi i poszerzone są o technologię przemysłu ziemniaczanego i cukrownictwa oraz o tematykę Ěźywienia człowieka.

Badania z zakresu technologii ziemniaka i skrobi obejmują prace nad wpływem róĚźnych czynników działających w okresie wegetacji i przechowywania ziemniaka na jakość przetworów spoĚźywczych i właściwości skrobi. Badaniami z zakresu technologii produkcji wyrobów smaĚźonych z ziemniaka i oceny ich jakości kieruje prof. G. Lisińska. Dr hab. A. Pęksa prowadzi badania nad otrzymywaniem preparatów białka ziemniaczanego, a dr hab. A. Kita nad technologią tłuszczów roślinnych i produktów cukierniczych. Ocena właściwości skrobi, zwłaszcza ziemniaczanej, jej modyfikowanie metodami chemicznymi i fizycznymi, w tym przez ekstruzję, oraz uzyskiwanie preparatów prozdrowotnej skrobi opornej jest przedmiotem badań z zakresu technologii i chemii skrobi, którymi kierują prof. W. Leszczyński i prof. A. Golachowski. Prof. W. Leszczyński jest inicjatorem i pierwszym organizatorem Szkół Skrobiowych oraz naukowych konferencji nt. ziemniaka. Prof. E. Dziuba kieruje pracami z zakresu technologii fermentacji, dotyczącymi procesów technologicznych produkcji etanolu pod obniĚźonym ciśnieniem, modyfikowania właściwości droĚźdĚźy metodami inĚźynierii genetycznej oraz badaniem zachowania droĚźdĚźy w ekstremalnych systemach fermentacji piwowarskiej. Była organizatorem lub współorganizatorem Szkół Technologii Fermentacji.

Inicjatorem badań z zakresu przechowalnictwa oraz słodownictwa i piwowarstwa w Katedrze był doc. dr J. Kiersnowski. Obecnie badaniami z zakresu słodownictwa i produkcji ekstraktów maltozowych kieruje dr hab. inĚź. J. BłaĚźewicz, współorganizator Szkół Technologii Fermentacji.

Kierowane przez prof. J. Biernat badania z zakresu Ěźywienia człowieka i toksykologii dotyczą sposobu odĚźywiania i stanu odĚźywienia róĚźnych grup społecznych oraz wpływu róĚźnych składników diety, w tym preparatów skrobi opornej, na stan zdrowia zwierząt doświadczalnych.

Katedra organizuje ogólnopolskie cykliczne konferencje naukowe z zakresu ziemniaka oraz z cukiernictwa, a takĚźe jest współorganizatorem Szkół Technologii Fermentacji.

W Katedrze zatrudnionych jest czterech profesorów, trzech doktorów habilitowanych na stanowisku pro fesora nadzwyczajnego, jeden doktor habilitowany na stanowisku adiunkta i 18 doktorów.