Jesteś w: WYDZIÁ NAUK O ĚżYWNOŚCI > INSTYTUTY I KATEDRY NOĚż > Katedra Technologii OwocĂłw, Warzyw i Zbóş
Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Zbóş

Katedra Technologii Owoców, Warzyw i ZbóĚź powstała w 2001 r. przez połączenie dwóch katedr: Katedry Technologii Przetwórstwa Owoców i Warzyw oraz Katedry Technologii ZbóĚź. Kierownikiem Katedry został prof. Zygmunt Gil. W latach 2003–2006 kierownictwo w Katedrze objął prof. Jan Oszmiański, a w latach 2006–2009 ponownie prof. Zygmunt Gil. Od 2009 r. kierownikiem jest prof. Jan Oszmiański. W skład Katedry wchodzą dwa zakłady: Zakład Technologii Owoców i Warzyw oraz Zakład Technologii ZbóĚź. 

Zakład technologii owoców i warzyw

W latach 1954–1970 w Katedrze Technologii Rolnej funkcjonował Zakład Technologii Przetwórstwa Owoców i Warzyw, którego kierownikiem był prof. dr Karol Gerlicz. W roku 1970 Zakład został przekształcony w Pracownię w Instytucie Przechowalnictwa i Technologii Ěżywności. Jej kierownikami byli: dr Kazimierz Michalak (1970–1975) i doc. dr hab. Jerzy SoĚźyński (1975–1982). W 1982 r. utworzony został samodzielny Zakład Technologii Przetwórstwa Owoców i Warzyw. Obowiązki kierownika pełnił w latach 1982–1985 dr inĚź. K. Michalak, w latach 1986–1990 doc. dr hab. J. SoĚźyński. W latach 1990–1991, w związku  z przekształceniami strukturalnymi na Wydziale, kuratorem Zakładu został doc. Kiersnowski, a od roku 1991 kierownikiem Zakładu jest prof.dr hab. Jan Oszmiański.  W latach 1993–2001 Zakład funkcjonował jako samodzielna Katedra, której kierownikiem był prof. dr hab. J. Oszmiański, a od roku 2001 została ona połączona z Katedrą ZbóĚź, tworząc Katedrę Technologii Owoców, Warzyw i ZbóĚź.  W roku 1982 utworzono w Zakładzie Pracownię Projektowania Technologicznego, której kierownikiem został dr inĚź. Tadeusz ́awicki, a od 1987 r. funkcję tę pełni dr inĚź. Zbigniew Janiszyn. W roku 1985 w Zakładzie utworzono Pracownię Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodno-Ściekowej, której kierownikiem została dr Danuta Leszczyńska, a od 1992 r. dr inĚź. Lesław Szymański.

Prowadzone w Katedrze badania  z zakresu technologii przetwórstwa owoców koncentrują się na pozyskiwaniu, izolowaniu i analizowaniu właściwości przeciwutleniających związków polifenolowych w surowcach oraz przetworach z owoców  i warzyw.

Tematyka ta była realizowana w ramach grantów KBN dotyczących prób opracowania i zastosowania preparatów związków fenolowych wybranych owoców jako przeciwutleniaczy, kopigmentacji i stabilizacji barwników antocyjanowych oraz analiz aktywności przeciwutleniającej polifenoli i synergentów metodami kwantowo-mechanicznymi, a takĚźe w układach modelowych i w Ěźywności. Badania nad flawonoidami owoców jagodowych kontynuowane były przez dr inĚź. Annę Bąkowską-Barczak w ramach 4-letniego staĚźu naukowego w Olds College School of Innovations w Kanadzie.

W Zakładzie Technologii Owoców i Warzyw prowadzone są badania nad doskonaleniem technologii otrzymywania soków owocowych zasobnych w bioflawonoidy. Badania nad odmianami jabłek i truskawek uprawianych w Polsce, pod względem zawartości bioflawonoidów oraz doskonalenia technologii otrzymywania produktów bogatych w aktywne związki, były realizowane w ramach 6. Programu Ramowego FLAVO (2004–2008).

Wynikiem prowadzonych badań jest ponad 200 oryginalnych prac twórczych  w renomowanych czasopismach krajowych oraz zagranicznych, takĚźe 6 patentów. Za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych zostali wyróĚźnieni nagrodami V Wydziału Polskiej Akademii Nauk (1998), Prezesa Rady Ministrów (2005) i Ministra Edukacji Narodowej (1998) oraz licznymi nagrodami rektora we Wrocławiu.

W Katedrze zatrudnieni są jeden profesor i siedmiu doktorów. 

Zakład technologii zbóĚź 

Powstał w 1970 r. początkowo jako Zespół, a potem Zakład w Instytucie Technologii Rolno-SpoĚźywczej. Jego organizatorem był prof. dr hab. Antoni Biskupski, uznany specjalista z zakresu oceny jakości i wartości technologicznej ziarna zbóĚź chlebowych. Kierował on badaniami do tyczącymi oceny ziarna zbóĚź róĚźnych odmian i z róĚźnych warunków uprawy. W 1982 r. powstał samodzielny Zakład Technologii ZbóĚź, przekształcony w 1986 r. w Katedrę. Po śmierci jej kierownika prof. A. Biskupskiego, w 1988 r. p.o. kierownikiem Katedry do 1991 r. był doc. dr hab. Wiktor Obuchowski z Akademii Rolniczej w Poznaniu. W latach 1991–1993 Katedrą kierowała prof. dr hab. Małgorzata Narkiewicz- -Jodko, specjalistka z zakresu przechowalnictwa i oceny zdrowotności ziarna zbóĚź. W latach 1993–2001 kierownikiem Katedry była prof. dr hab. Hanna Subda, specjalista z zakresu biochemii ziarna. W 2001 r. Katedrę przekształcono w Zakład w ramach nowo powstałej Katedry Technologii Owoców, Warzyw i ZbóĚź. Kierownikiem Zakładu został prof. dr hab. Zygmunt Gil.

Prowadzone w Katedrze badania z zakresu technologii zbóĚź dotyczą głównie oceny jakości ziarna pod względem jego zdrowotności i wartości technologicznej. Okreś lany jest wpływ uwarunkowań genetycznych i czynników środowiskowych działających w uprawie i przechowywaniu ziarna róĚźnych gatunków zbóĚź na jego jakość. Prowadzone są równieĚź prace nad otrzymaniem pieczywa i makaronów o podwyĚźszonej wartości odĚźywczej poprzez wykorzystanie produktów ze zbóĚź niechlebowych oraz białka ziemniaczanego, maltodekstryn, błonnika róĚźnego pochodzenia, skrobi opornej i inuliny. Od roku 2006 Zakład uczestniczy w badaniach zmierzających do opracowania załoĚźeń agrotechnicznych oraz moĚźliwości wykorzystania pszenicy twardej hodowli polskiej do produkcji makaronów.

W Katedrze zatrudnieni są: jeden profesor, jeden doktor habilitowany oraz czterech doktorów.