Jesteś w: WYDZIÁ BIOLOGII I HODOWLI ZWIERZĄT > POWSTANIE I ROZWÓJ WYDZIÁU BIOLOGII I HODOWLI ZWIERZĄT > Działalność dydaktyczna
Działalność dydaktyczna

Studia na Wydziale Zootechnicznym, a nawet juĚź na specjalizacji z zakresu hodowli zwierząt prowadzonej przed powołaniem Wydziału na Wydziale Rolnym Uniwersytetu i Politechniki, cechowało duĚźe upraktycznienie. Było to zasługą twórców tego kierunku, przede wszystkim prof. dr. Tadeusza Konopińskiego, który będąc sam doświadczonym praktykiem, uwaĚźał za konieczne wdroĚźenie juĚź w czasie studiów ich słuchaczy do praktycznego rolnictwa. Stąd w programie studiów znalazły się praktyki produkcyjne odbywane w okresie wakacji w Państwowych Gospodarstwach Rolnych i Zakładach Doświadczalnych, a spora część zajęć dydaktycznych prowadzona była przez samych profesorów w obiektach produkcyjnych. Owocowało to dobrym przygotowaniem absolwentów do samodzielnej pracy w przedsiębiorstwach rolnych, cierpiących w owym okresie na brak wysoko wykwalifikowanej kadry kierowniczej.

Program studiów na Wydziale Zootechnicznym przewidywał początkowo studia stopnia inĚźynierskiego. Jednak w 1954 r., gdy pierwsi studenci Wydziału Zootechnicznego kończyli juĚź trzeci rok, utworzono drugi stopień studiów – magisterski, umoĚźliwiający im dalsze kształcenie. Taki system (studiów dwustopniowych) utrzymał się do 1956 r., kiedy to wprowadzono jednolity system pięcioletnich studiów magisterskich.

Zmiany organizacyjne spowodowały wstrzymanie w 1958 r. przyjęć na I rok studiów. Wydział prowadził tylko studia magisterskie od szóstego semestru dla studentów przejmowanych po ukończeniu pięciu semestrów na Wydziale Rolniczym. Taki stan utrzymał się do roku 1964, kiedy to ponownie wznowiono rekrutację na I rok pięcioletnich studiów zootechnicznych. Absolwenci, po wykonaniu pracy magisterskiej i zdaniu egzaminu dyplomowego, otrzymywali stopień magistra inĚźyniera zootechniki, w specjalności odpowiadającej dyscyplinie Katedry, w której wykonali swoją pracę magisterską.

Obok studiów stacjonarnych Wydział Zootechniczny prowadził od 1955 r. zaoczne studia inĚźynierskie i uzupełniające magisterskie dla pracujących. Kierownikiem tych pierwszych, realizowanych w budynkach poklasztornych przy ul. Włodkowica, był dr Jerzy Kotliński. Kontynuowane one były do 1959 r., ponownie wznowiono je w 1965 r. W dwa lata póĹşniej uruchomiono 5-semestralne studia uzu- pełniające magisterskie. Studia te cieszyły się dużą popularnością, umoĚźliwiając zdobycie dyplomu ukończenia wyĚźszej Uczelni pracownikom zatrudnionym w rolnictwie, nie tylko dolnośląskim, i uzupełnienie dotkliwych w tym czasie braków wysoko wykwalifikowanej kadry kierowniczej.

Wychodząc naprzeciw potrzebom modernizującego się rolnictwa, utworzono na Wydziale w 1986 r. dwa studia podyplomowe: Studium Podyplomowe Hodowli Bydła i Produkcji Mleka w wielkostadnych fermach oraz Studium Podyplomowe Ěżywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej. W czasie 3 semestrów i około dziesięciu 3-dniowych zjazdów słuchacze tych studiów, absolwenci naszego i innych wydziałów zootechnicznych uzupełnili swoją wiedzę o współczesne metody produkcji zwierzęcej.

Lata 90. przyniosły radykalne zmiany programu studiów. Nastąpiły one w rezultacie uzyskania przez uczelnie znacznie większej niĚź poprzednio autonomii i samodzielności w kreowaniu własnych planów i programów studiów. Okres ten zbiegł się z wizją spadku zapotrzebowania na zootechników, a w konsekwencji i ograniczenia liczby wydziałów zootechnicznych. Dało to asumpt do tworzenia studiów wielokierunkowych, wzbogaconych o szereg nowych dyscyplin, które miałyby przygotować absolwentów zootechniki do pracy w innych, mniej lub bardziej pokrewnych dziedzinach gospodarki, a dla potencjalnych kandydatów na studia zootechniczne uczynić je atrakcyjniejszymi.

W 1991 r. wdroĚźony został nowy plan studiów zootechnicznych inĚźynierskich (czteroletnich) i magisterskich (pięcioletnich). Przewidywał on wspólny blok zajęć w ciągu 7 semestrów, po czym rozdział na obydwa kierunki. Studia zaoczne realizowane były według poprzedniego planu, tzn. 8-semestralne inĚźynierskie i 3-semestralne uzupełniające magisterskie. W 1993 r., zgodnie z decyzją Senatu AR, nastąpiło skrócenie studiów stopnia inĚźynierskiego do 7 semestrów oraz zakończenie ich egzaminem dyplomowym (na stopień inĚźyniera zootechniki), z moĚźliwością dalszego studiowania na 3-semestralnych studiach magisterskich, zakończonych obroną pracy magisterskiej i uzyskaniem stopnia magistra inĚźyniera zootechniki. Rok póĹşniej Wydział, jako pierwszy na Uczelni, wprowadził system kredytowy studiów (wybór przez studenta zajęć o określonej liczbie punktów kredytowych, przy przeliczeniu 1 punkt = 15 godzin dydaktycznych), wprowadzony następnie i na innych wydziałach. W wyniku oceny swoich moĚźliwości Wydział uruchomił w 1996 r. dwie specjalizacje na studiach magisterskich: hodowla zwierząt oraz ochrona środowiska hodowlanego, a ponadto w roku następnym dwie dalsze: agroturystyka i rolnictwo ekologiczne oraz drobiarstwo. Dwie pierwsze specjalizacje prowadzone były regularnie, dwie następne okresowo, w zaleĚźności od dostatecznej liczby zgłoszeń zainteresowanych nimi studentów. Na studiach zawodowych (zaocznych) od 1998 r. prowadzone były dwie specjalności: hodowla zwierząt oraz – wspólnie z Wydziałem Rolniczym – agroturystyka.

Wydział Zootechniczny zmienił nazwę na Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt 1 stycznia 1998 r. Zmiana nazwy była wynikiem realizacji idei rozszerzenia oferty nauczania o biologię stosowaną. W roku akademickim 2001/2002 powołano studia na kierunku rybactwo, a w 2010 r. studia na kierunku bioinformatyka. Studia 4-letnie I stopnia na kierunku rybactwo prowadzono w systemie stacjonarnym w dwóch specjalnościach: rybactwo śródlądowe i ochrona środowiska od 2003 r. Z uwagi na niemoĚźność spełnienia wymogów w zakresie minimum kadrowego studia na kierunku rybactwo zlikwidowano w roku akademickim 2005/2006.

Na Wydziale prowadzone są obecnie 4 kierunki studiów:

  • zootechnika – w systemie stacjonarnym, dwustopniowym: inĚźynierskie 7-semestralne (w specjalnościach: hodowla zwierząt i agroturystyka, w latach 1994–2004 i hodowla koni i jeĹşdziectwo, w latach 2002–2004; w 2004 r. specjalności na I stopniu studiów zniesiono) oraz II stopnia (w specjalnościach: hodowla zwierząt, ochrona środowiska hodowlanego, agroturystyka i rolnictwo ekologiczne, drobiarstwo, produkcja pasz przemysłowych i premiksów oraz w specjalnościach: hodowla zwierząt gospodarskich, hodowla koni i jeĹşdziectwo, hodowla zwierząt towarzyszących i wolno Ěźyjących oraz produkcja pasz i doradztwo Ěźywieniowe)
  • zootechnika – w systemie niestacjonarnym, dwustopniowym: inĚźynierskie 8-semestralne oraz magisterskie w specjalnościach: hodowla zwierząt, ochrona środowiska hodowlanego, agroturystyka i rolnictwo ekologiczne, drobiarstwo, produkcja pasz przemysłowych i premiksów w latach 1994–2007 oraz w specjalności hodowla zwierząt gospodarskich od 2008 r.;
  • biologia – w systemie stacjonarnym, dwustopniowym: licencjackie 6-semestralne i magisterskie 4-semestralne (w specjalnościach: biologia człowieka, biologia środowiskowa oraz techniki laboratoryjne w biologii) od 2006 r.; do tego czasu prowadzono studia 5-letnie jednolite 5-letnie studia magisterskie (w specjalności biologia stosowana);
  • biologia – w systemie niestacjonarnym, dwustopniowym: licencjackie 6-semestralne od 2010 r.
  • bioinformatyka – w systemie stacjonarnym, dwustopniowym: licencjackie 6-semestralne • od 2010 r.; studia te w pierwszej edycji są finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

  • bezpieczeństwo Ěźywności – w systemie stacjonarnym, dwustopniowym, 7-semestralne • od 2011 r.

NiezaleĚźnie od miejscowych studiów zaocznych Wydział uruchomił w 1994 r. takĚźe studia w zamiejscowym punkcie przy Zespole Szkół Rolniczych – Centrum Kształcenia Ustawicznego w Nysie. Prowadzone były tam dwa pierwsze lata studiów, po czym następne lata kontynuowane były juĚź we Wrocławiu. W 1998 r. studia niestacjonarne zostały takĚźe uruchomione (wspólnie z Wydziałem Rolniczym) w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Lututowie, w 2000 r. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szprotawie, a w 2002 r. w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Grabonogu. Od 2005 r. zaniechano prowadzenia zajęć w trybie niestacjonarnym poza macierzystą Uczelnią.

Od 1994 r. na Wydziale kontynuowane są 4-letnie stacjonarne studia doktoranckie, zaś od roku 1997 takĚźe studia prowadzone systemem niestacjonarnym. Pierwszym kierownikiem studiów doktoranckich został prof. dr hab. Roman Kołacz (do 2002 r.), a obecnie (od 2002 r.) studiami kieruje prof. dr hab. Stanisław Krzywiecki.

Funkcjonujące na Wydziale Studenckie Koła Naukowe: Hodowców Bydła, Hodowców Drobiu, Hydrobiologów, Hodowców Koni, Hodowców Owiec, Hodowców Trzody Chlewnej, Ěżywienia Zwierząt, Pszczelarzy „Apis”, Zoologów, Kynologów, Teriologów, Genetyków „Marker”, Zoohigieny, Bioinformatyków oraz Antropologów „Juvenis” zrzeszają studentów zainteresowanych działalnością naukową. Studenci włączają się w prace doświadczalne i uczestniczą w obozach naukowych oraz Sejmikach Studenckich Kół Naukowych.