Jesteś w: WYDZIÁ MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ > KLINIKI I KATEDRY > Katedra Biostruktury i Fizjologii Zwierząt
Katedra Biostruktury i Fizjologii Zwierząt

Katedra Biostruktury i Fizjologii Zwierząt została utworzona w 2009 r. W skład nowo utworzonej jednostki weszły: Zakład Anatomii Zwierząt (kierownik prof. dr hab. Norbert Pospieszny). Zakład Histologii i Embriologii (kierownik prof. dr hab. Jan Kuryszko) oraz Zakład Fizjologii Zwierząt (kierownik prof. dr hab. Wojciech Zawadzki). Na kierownika Katedry został powołany prof. dr hab. Jan Kuryszko.

Zakłady te funkcjonowały wcześniej jako Katedry, przy czym Zakład Anatomii Zwierząt oraz Zakład Histologii i Embriologii w latach 1993–2009 tworzyły Katedrę Anatomii i Histologii, natomiast Zakład Fizjologii Zwierząt – Katedrę Fizjologii Zwierząt.

Zakład anatomii zwierząt 

Katedra Anatomii i Histologii wywodzi swój początek z dwóch katedr – Anatomii  Porównawczej Zwierząt Domowych oraz Histologii i Embriologii Wydziału Lekarskiego.  Organizatorem i pierwszym kierownikiem Katedry Anatomii, aĚź do przejścia na emeryturę w 1961 r., był Antoni Bant profesor zwyczajny Akademii Lwowskiej, lekarz z wykształcenia, wielokrotny i wieloletni dziekan, dr h.c. Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Katedra od początku mieści się w duĚźej wilii, w zaadaptowanym poniemieckim budynku przy ul. KoĚźuchowskiej. Katedrą kierowali prof. Kazimierz Myczkowski aĚź do swojej śmierci w 1969 r.,  następnie prof. Piotr Wyrost, a po jego przejściu na emeryturę w roku 1995 kierownictwo powierzono prof. dr. hab. Norbertowi Pospiesznemu, który sprawuje je do chwili obecnej.

Ze szkoły profesora Banta wyszli takĚźe profesorowie: Aleksandra Waluszewska-Bubień – w latach 1981–1991 wykładowca anatomii w Ecole Nationale Veterinare  w Algiene, Karol Buluk – po ukończeniu medycyny kierownik Katedry Patologii Ogólnej Akademii Medycznej w Białymstoku, Czesław NiĚźankowski, póĹşniejszy kierownik Katedry Anatomii Człowieka w Akademii Medycznej we Wrocławiu, Marian Sobociński, który kierował Katedrą Anatomii Zwierząt w Akademii Rolniczej w Poznaniu i Marian Kubasiewicz, któremu powierzono kierownictwo Katedry Anatomii Zwierząt w Akademii Rolniczej w Szczecinie, takĚźe rektor tej uczelni. Katedra Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej została utworzona  w 2009 r. w wyniku połączenia dwóch zakładów: Zakładu Prewencji i Immunologii Weterynaryjnej (pozostającego dotychczas w ramach Katedry i Kliniki Rozrodu, Chorób PrzeĚźuwaczy oraz Ochrony Zdrowia Zwierząt) z Zakładem Patofizjologii (funkcjonującym od 1995 r. w ramach Katedry Anatomii Patologicznej, Patofizjologii, Mikrobiologii  i Weterynarii Sądowej). Przypomniano w ten sposób  o wspólnych korzeniach obydwu jednostek i powrócono do stanu sprzed lat.

Do najwaĚźniejszych osiągnięć naukowych Katedra zalicza badania archeozoologiczne, w których spełnia rolę wiodącą. Te oryginalne i unikalne badania pozwoliły na odtworzenie struktury pierwotnej hodowli zwierząt domowych i konsumpcji mięsa  w róĚźnych epokach i okresach historycznych na Śląsku. Ustalono takĚźe rozmieszczenie  w czasie i przestrzeni zwierząt dziko Ěźyjących w pradziejach i średniowieczu na terenie Polski. Kolejny waĚźny problem z zakresu neuroanatomii i angiologii dotyczy okresu pre-  i postnatalnego zwierząt. Są to perspektywiczne i oryginalne badania inicjujące nowy kierunek  o przyjętej obecnie nazwie anatomia rozwojowa.

Zakład histologii i embriologii 

Wchodzący w skład Katedry Zakład Histologii i Embriologii (uprzednio w latach 1982–1994 Katedra o tej samej nazwie), który od roku 1994 wraz z Zakładem Anatomii Zwierząt stanowi substrukturę Katedry Anatomii i His tologii, bierze swój początek z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, którym kierowała prof. Zofia Sembratowa, lekarz, przedwojenny pracownik naukowy Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie. Od 1948 r. histologia stała się zakładem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, włączona  w strukturę Katedry Anatomii Zwierząt. Pierwszym kierownikiem został docent Kazimierz Myczkowski, a od roku 1949 docent Władysław Lorenc. Po nim Zakładem kierowali profesorowie: Jan Zarzycki (1957–1966), Marian Kuprowski (1966–1989), Piotr Wyrost jako kurator (1989–1991) i profesor Jan Kuryszko (od 1991). Zakład jest liczącym się ośrodkiem w medycynie i weterynarii w zakresie biologii komórek tkanki kostnej (morfologia zrostu kostnego we współcześnie stosowanych metodach osteosyntezy). Są to badania unikalne z punktu widzenia klinicznego. Prowadzone są takĚźe badania układu rozrodczego. Nadto Zakład zajmuje się histologią okresu prenatalnego oraz biologią molekularną.

Aktualnie w Zakładzie prowadzone są badania dotyczące stosowania bisfosfonianów w osteoporozie (wspólnie z Politechniką Wrocławską, Akademią Medyczną, Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN). 

Zakład fizjologii zwierząt 

Zakład Fizjologii Zwierząt został powołany podczas restrukturyzacji Wydziału  z dniem 1 września 2009 r. Pierwotnie bowiem Katedra Fizjologii Zwierząt – początkowo Katedra Fizjologii i Chemii Fizjologicznej – była jedną z 18 katedr utworzonych przy  Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Wrocławskiego i Politechniki Wrocławskiej w listopadzie 1945 r. Pierwszym jej kierownikiem był uczeń prof. dr. Adolfa Becka –  prof. dr wszech nauk lekarskich Andrzej Klisiecki.

Katedra Fizjologii Zwierząt jako samodzielna jednostka Wydziału Weterynaryjnego rozpoczęła swoją działalność 1 paĹşdziernika 1953 r. w nowo wybudowanych i przydzielonych jej pomieszczeniach Wydziału. Na stanowisko kierownika Katedry został powołany uczeń prof. Andrzeja Klisieckiego – doc. dr wet. Grzegorz Załucki, asystent Katedry Fizjologii  na uczelni lwowskiej w latach 1938–1946.

W 1953 r. doc. G. Załucki przeniósł się z Katedry Fizjologii Człowieka Akademii Medycznej do WyĚźszej Szkoły Rolniczej  i zorganizował od podstaw Katedrę Fizjologii Zwierząt na Wydziale Weterynaryjnym. Razem z doc. G. Załuckim przybyło dwóch pracowników: młodszy asystent i laborant. Pierwszą, najpilniejszą sprawą było zorganizowanie  w Katedrze normalnych zajęć dydaktycznych, tj. wykładów i ćwiczeń praktycznych z fizjologii zwierząt, nie tylko dla studentów weterynarii, ale takĚźe dla studentów Wydziałów Rolniczego i Zootechnicznego – obsługiwanych przez Katedrę.

W 2000 r. kierownikiem Katedry został Wojciech Zawadzki (tytuł profesora uzyskał w 2001 r.). W 2003 r. dr hab. Krzysztof Romański został powołany na stanowisko profesora Akademii Rolniczej, a w 2004 r. uzyskał tytuł profesora.

Badania naukowe prowadzone w Katedrze dotyczyły fizjologii układu krążenia krwi i fizjologii przewodu pokarmowego przeĚźuwaczy. Z biegiem czasu (od 1960 r.) fizjologia przewodu pokarmowego stała się wiodącym tematem badawczym. RozwaĚźano fizjologię i patologię przewodu pokarmowego zwierząt oraz zaburzenia przemiany materii. Postępem było wprowadzenie do badań i dydaktyki zwierząt z wytworzonymi operacyjnie przetokami róĚźnych odcinków przewodu pokarmowego.

Wiele badań poświęcono nerwowej i humoralnej regulacji motoryki przedĚźołądków.