Jesteś w: JEDNOSTKI I ORGANIZACJE > JEDNOSTKI MIĘDZYWYDZIÁOWE,POZAWYDZIÁOWE I OGÓLNOUCZELNIANE > Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Szkolnictwa WyĚźszego z maja 1952 r. Senat Uczelni powołał Studium Wychowania Fizycznego jako jednostkę międzywydziałową o charakterze dydaktyczno-wychowawczym,  w roku 1974 przemianowane na Studium Wychowania Fizycznego i Sportu.

Pierwszym kierownikiem został mgr Zdzisław Wiech (1952–1974), a w następnych latach Studium WFiS kierowali: dr Jerzy Baczewski (1974–1981), dr Zdzisław Chichłowski (1981–1991), a od 1991 r.  funkcję kierownika pełni mgr Olgierd Furmanek.

W roku akademickim 1951/1952 Ministerstwo Nauki, Szkolnictwa WyĚźszego i Techniki wprowadziło obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, na czterech pierwszych semestrach. W następnych latach przedłuĚźono zajęcia do sześciu semestrów, a w 1977 r. obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego objęto studentów od pierwszego do czwartego roku studiów, osiem semestrów.

Od 1996 r. minimum programowe zmniejszono do czterech semestrów, a od roku 2008 zostały juĚź tylko dwa semestry, tj. 60 godzin. Istnieje jednak moĚźliwość organizowania zajęć fakultatywnych przez Wydziały. MłodzieĚź uzdolniona sportowo miała i ma moĚźliwości uprawiania  i podnoszenia umiejętności w sekcjach sportowych Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego.

Prowadzone od roku 2000 coroczne badania wad postawy studentów pierwszego roku są podstawą do organizowania grup studenckich na zajęcia z rehabilitacji oraz gimnastyki korekcyjnej. Specjalnymi zajęciami objęci są równieĚź studenci niepełnosprawni.

Warunki pracy w Studium WFiS do roku 1996 były bardzo skromne. Zajęcia wychowania fizycznego  i treningi sekcji sportowych odbywały się w większości w małych salkach szkolnych wynajmowanych na terenie całego miasta. Korzystanie z tych obiektów, nie w pełni przygotowanych, utrudniało organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego.

Wielokrotne starania władz Uczelni i Kierownictwa Studium WFiS o budowę własnego obiektu sportowego urzeczywistniły się dopiero w latach 90.  W obecności wielu zaproszonych gości w paĹşdzierniku 1996 r. rektor prof. Tadeusz Szulc wraz z byłymi rektorami prof. Jerzym Kowalskim oraz prof. Jerzym Juszczakiem, a takĚźe z dyrektorem mgr. Marianem Rybarczykiem i kierownikiem Studium WFiS  mgr. Olgierdem Furmankiem uroczyście przecięli wstęgę,  a ks. kardynał Henryk Gulbinowicz poświęcił nową halę sportową.

Akademia Rolnicza wzbogaciła się o nowoczesny obiekt sportowy, jeden z największych w naszym mieście. Pełnowymiarowa, wyposaĚźona w nowoczesne urządzenia wielofunkcyjna hala sportowa, sala gimnastyczna, sala ćwiczeń siłowych, sala rehabilitacji, sala klubowa, bar i pełne zaplecze, a wokół obiektu obszerny parking – to walory obiektu. Komfortowe warunki na obiekcie stworzyły moĚźliwość zapewnienia młodzieĚźy  i pracownikom Uczelni uczestniczenia w zajęciach według zainteresowań.

Poza zajęciami dydaktycznymi i rekreacyjnymi w hali  sportowej organizowane są zawody i turnieje międzyuczelniane, ogólnopolskie i międzynarodowe w wielu dyscyplinach sportowych.

Po wielofunkcyjnej hali sportowej, dzięki inicjatywie oraz staraniom rektorów prof. Tadeusza Szulca i prof. Michała Mazurkiewicza oraz dyrektora mgr. Mariana Rybarczyka i kierownika Studium WFiS mgr. Olgierda Furmanka, we wrześniu 2004 r. rozpoczęto budowę krytej pływalni jako dalszej części ośrodka sportowego. Pełne zaangaĚźowanie władz Uczelni w realizację tej inwestycji spowodowało, Ěźe juĚź w lutym 2006 r. nastąpiło uroczyste otwarcie. Przecięcia wstęgi dokonali rektorzy: prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz i prof. dr hab. Tadeusz Szulc, kanclerz mgr Marian Rybarczyk oraz marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Wróblewski, a ks. kardynał Henryk Gulbinowicz poświęcił obiekt.

Uczelnia wzbogaciła się, jako jedna z niewielu  w Polsce, o piękną pływalnię, na której znajdują się dwie niecki basenowe: pełnowymiarowa, 6- torowa, dydaktyczno-sportowa oraz rehabilitacyjno-rekreacyjna z ciepłą wodą i o mniejszej głębokości. Oprócz zajęć dydaktycznych i sportowych dla studentów oraz pracowników naszej Uczelni z krytej pływalni korzystają studenci Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego, dzieci ze szkół i przedszkoli oraz firmy i mieszkańcy osiedla.

Obecnie w Studium zatrudnionych jest 14 nauczycieli.

W roku 1976 opracowano przewodnik metodyczny do nauczania dyscyplin objętych programem. W latach 1991, 1996 i 2006 opracowano nowe programy nauczania włączające nowe dyscypliny sportowe, np. aerobic, callanetics, wspinaczka sportowa, jeździectwo czy ćwiczenia usprawniające na siłowni.

Nauczyciele Studium współpracują z organizacjami młodzieĚźowymi działającymi na Uczelni, a w szczególności z Akademickim Związkiem Sportowym. Organizowali imprezy sportowe i rekreacyjne, szkolenia na obozach, rejsach, zimowiskach, koloniach i wczasach.