Jesteś w: WYDZIÁ MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ > KLINIKI I KATEDRY > Katedra i Klinika Chirurgii
Katedra i Klinika Chirurgii

Powstała we Wrocławiu w 1945 r. jako Katedra Patologii i Terapii Szczegółowej  Chorób Chirurgicznych z Ortopedią. Organizatorem Katedry i pierwszym kierującym był prof. Kazimierz Szczudłowski, wykładowca i ostatni rektor Akademii Medycyny Weterynaryjnej we Lwowie, dr h.c. akademii rolniczych w Lublinie i Wrocławiu, w latach 1950–1953 prodziekan wrocławskiego Wydziału. Prof. Kazimierz Szczudłowski prowadził jednocześnie Katedrę PołoĚźnictwa Weterynaryjnego we Wrocławiu i wykładał połoĚźnictwo na Wydziale Weterynaryjnym w Lublinie.

Nazwa Katedry ulegała zmianom, zachowując zawsze swój profil, którego trzon stanowiła chirurgia. Zmieniały się takĚźe wykładane przedmioty. Zgodnie z programem lwowskim prowadzone były początkowo i kończyły się egzaminem trzy przedmioty: chirurgia ogólna, chirurgia szczegółowa z okulistyką i ortopedia. Ostatecznie, w wyniku zmian, chirurgia pozostała w nazwie, skupiając nowo powstałe następujące dyscypliny: anestezjologię, traumatologię, ortopedię, okulistykę, radiologię i obecnie chirurgię endoskopową. Ta póĹşniej stała się odrębnym przedmiotem klinicznym. Po przejściu prof. K. Szczudłowskiego na emeryturę w roku 1960 kierownictwo Katedry objął prof. Ryszard Badura. Katedrą kierował do roku 1994. Następnie do roku 2003 funkcję tę pełnił docent Bogdan Osiński, do roku 2009 prof. dr hab. Kornel Ratajczak i obecnie dr hab. Zdzisław Kiełbowicz. Główne kierunki badawcze dotyczą moĚźliwości wykorzys tania substytutów w uzupełnianiu zniszczonych tkanek, wykorzystaniu w chirurgii materiałów bioceramicznych, transplantologii, chorób z przeciążenia, anestezjologii, chorób zwyrodnieniowo-zniekształcających, diagnostyki metodami obrazowania, operacji endoskopowych, oftalmologii.

Wśród osób o szczególnych zasługach dla rozwoju Katedry w powojennym okresie jej istnienia wymienić moĚźna przede wszystkim profesorów i docentów: Kazimierza Szczudłowskiego, Ryszarda Badurę, Józefa Utziga, Stanisława Lachowicza i Andrzeja Modrakowskiego, a takĚźe doc. Matyldę Szczudłowską, która pierwsza ukształtowała okulistykę jako weterynaryjną dyscyplinę kliniczną. KaĚźdy z nich swoją osobowością i działalnością utrwalił rangę Katedry jako wiodącego ośrodka w tej dyscyplinie. Do zasłuĚźonych pracowników Katedry naleĚźy takĚźe instruktor podkuwacz Władysław Rzeczkowski, nauczyciel za wodu.

W Klinice prowadzi się studia specjalizacyjne z chirurgii, którymi kieruje prof. Ryszard Badura.