Jesteś w: WYDZIÁ MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ > KLINIKI I KATEDRY > Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich
Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich

Profesor Kazimierz Szczudłowski był twórcą i organizatorem szkół naukowych chirurgiczno-ortopedycznej oraz połoĚźniczej, rozwijanych w Akademii Medycyny Weterynryjnej we Lwowie oraz na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w powojennym Wrocławiu.  Po wojnie objął kierownictwo utworzonej Katedry PołoĚźnictwa. W 1948 r. kierownictwo Katedry przejął dr Alfred Senze, który w roku 1950 uzyskał tytuł profesora. Profesor Alfred Senze kierował Katedrą przez 27 lat. Od 1975 do 1993 r. obowiązki kierownika Katedry przejął prof. Zbigniew Samborski, następnie w latach 1993–1997, 1998–2000 oraz 2001–2009 prof. Andrzej Dubiel. W latach 1997–1998 oraz 2000–2001 obowiązki kierownika pełnił prof. Jan Twardoń, a od września 2009 r. kierownikiem Katedry jest dr hab. Wojciech NiĚźański.

Katedra Rozrodu kilkakrotnie zmieniała swoją nazwę. Zmiany te wynikały z potrzeb dostosowania się do rozwoju dyscypliny oraz ze zmian strukturalnych następujących na Wydziale. W latach 1945–1948 była to Katedra PołoĚźnictwa Weterynaryjnego, następnie od 1948 do 1977 Klinika PołoĚźnicza i Patologii Rozrodu, w latach 1977–1996 Katedra Patologii Rozrodu Zwierząt i Klinika PołoĚźnicza, od 1996 do 2005 Katedra Rozrodu Zwierząt i Klinika PołoĚźnicza, natomiast w latach 2005–2009 r. nosiła nazwę Katedry i Kliniki Rozrodu, Chorób PrzeĚźuwaczy oraz Ochrony Zdrowia Zwierząt (z Zakładem Immunologii i Prewencji Weterynaryjnej). Ostatecznie od 2009 r. jest to Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich.

W ramach działalności dydaktycznej prowadzone są zajęcia z przedmiotów: rozród zwierząt, andrologia i sztuczne unasiennianie, choroby zwierząt gospodarskich oraz staĚź kliniczny – rozród zwierząt. Przedmioty te prowadzone są równieĚź w języku angielskim dla studentów polskich i zagranicznych a na podyplomowych staĚźach naukowych przebywają w Katedrze absolwenci róĚźnych europejskich wydziałów weterynaryjnych. Od 1998 r. prowadzone są w Katedrze studia specjalizacyjne w zakresie rozrodu zwierząt dla lekarzy weterynarii.

W początkowym okresie działalność naukowa Katedry koncentrowała się na zwalczaniu niepłodności krów i buhajów. W 1945 r. prof. A. Senze wraz z zespołem pracowników zapoczątkował kilkuletnie badania nad rzęsistkiem bydlęcym (Trichomonas bovis). Kwestie niepłodności bydła stanowią do dziś temat naukowych dociekań. Profesorowie S. Raułuszkiewicz i Z. Samborski wraz z prof. J. Dejneką z Katedry Fizjologii Zwierząt opracowali preparat Acinormin, który okazał się wysoce skutecznym specyfikiem w zapobieganiu niestrawności kwaśnej u bydła w okresie okołoporodowym. Zespół ten opracował równieĚź preparat Uterotonic–Polfa–Bloker receptorów adrenergicznych, stosowany w hipotonii i atonii macicy u krów po porodzie. Prowadzone były równieĚź badania nad operacyjnym pozyskiwaniem zarodków u bydła (doc. K. Marcinkowski). Pierwszy zabieg embriotransferu w Polsce był wykonany przez dr. Newcomba z Anglii w 1974 r. w ośrodku wrocławskim. Innymi problemowymi kierunkami działań naukowych Katedry stała się patologia wymienia. WaĚźny dorobek Katedry stanowią prace nad metodami pozyskiwania, oceny i konserwacji nasienia knurów, dzików, śwniodzików, ogierów, tryków, kozłów, psów, królików, zajęcy, a takĚźe ptaków rozpoczęte i przeprowadzone przez prof. A. Dubiela.

Dynamicznie rozwijaną sferą działalności naukowej Katedry stały się od kilkunastu lat zagadnienia dotyczące rozrodu psów, m.in. diagnoza i leczenie zaburzeń płodności u suk oraz konserwacja nasienia psów. Od 1997 r. działa tu pierwszy w kraju bank nasienia psów reproduktorów, należący do europejskiej sieci banków nasienia zwierząt towarzyszących. Prowadzone są równieĚź badania nad rozrodem zajęcy, gatunku zagroĚźonego wyginięciem.

Obecnie Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich prowadzi badania ciągłe nad fizjopatologią rozrodu zwierząt domowych i dzikich oraz zwiększaniem wydajności rozrodczej i produkcyjnej samic i samców. W Katedrze w 2010 r. otwarto Laboratorium Zapłodnienia Pozaustrojowego, w którym dokonano pierwszego w naszym ośrodku udanego zapłodnienia pozaustrojowego u zwierząt kotowatych. RównieĚź w 2010 r. otwarto Laboratorium Endokrynologii Rozrodu, a takĚźe organizowany jest Bank Gamet Zwierząt Kotowatych. Działa równieĚź Laboratorium Komputerowej Oceny Nasienia.

Przeprowadzono w Katedrze siedem przewodów habilitacyjnych i 81 prac doktorskich. Katedra organizuje cykliczne krajowe i zagraniczne konferencje naukowe poświęcone problemom rozrodu poszczególnych gatunków zwierząt. DuĚźym zainteresowaniem cieszą się konferencje dotyczące rozrodu bydła organizowane od 1998 r. w Polanicy Zdroju, a w ostatnich latach sympozja poświęcone fizjologii i patologii rozrodu psów, kotów i koni. W 2008 r. Katedra była organizatorem V Kongresu Towarzystwa Biologii Rozrodu, a w 2009 r. międzynarodowego sympozjum naukowego EVSSAR (European Veterinary Society for Small Animal Reproduction).

W Katedrze prowadzona jest sekcja Fizjopatologii Rozrodu w ramach Studenckiego Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych.

W Katedrze intensywnie rozwijana jest działalność usługowa, rocznie zwiększa się liczba przyjmowanych pacjentów. W tym celu zmodernizowano sale zabiegowe poprzez zakup nowoczesnej aparatury, zatrudnienie fachowego personelu i remonty pomieszczeń. Od 2010 r. działa w ramach katedry całodobowa pomoc wyjazdowa świadcząca usługi dla duĚźych i małych zwierząt.