Jesteś w: WYDZIÁ INĚżYNIERII KSZTÁTOWANIA ŚRODOWISKA I GEODEZJI > POWSTANIE I ROZWÓJ DZIÁU IKŚIG > Kadra naukowa, techniczna i administracyjna wydziału
Kadra naukowa, techniczna i administracyjna wydziału

W pierwszym roku działalności Oddziału Melioracji Rolnych na Wydziale Rolnym trzon kadry naukowo-dydaktycznej stanowili nauczyciele akademiccy z Wydziału InĚźynierii Wodnej i Wydziału Rolniczo-Lasowego Politechniki Lwowskiej. W 1950 r. kadrę dydaktyczną stanowiło 11 nauczycieli, w tym jeden profesor i jeden docent. W roku 1960 zatrudnionych juĚź było 49 osób, w tym pięciu profesorów, trzech zastępców profesora,  20 adiunktów i wykładowców oraz 21 asystentów.

Wysoki poziom badań i stan kadry naukowej stanowiły podstawę przyznania w 1955 r. Radzie Wydziału Melioracji Wodnych uprawnień do przeprowadzania przewodów doktorskich w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie melioracje wodne, a od roku 1962 takĚźe przewodów habilitacyjnych. W roku 1990 Wydział uzyskał prawa do nadawania stopni naukowych (doktora i doktora habilitowanego) w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie kształtowanie środowiska i występowania do prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o nadanie tytułu naukowego profesora nauk rolniczych. W 1990 r. Wydział uzyskał teĚź prawa do nadawania stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo,  a w 1998 r. – stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie geodezja i kartografia.

Głównym Ĺşródłem kadr naukowo-dydaktycznych są obecnie czteroletnie studia doktoranckie, uruchomione na Wydziale w 1994 r. W grudniu 2000 r. grupa doktorantów liczyła 50 osób (14 realizuje pracę doktorską w Instytucie InĚźynierii Środowiska, 15 – w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska, 9 – w Instytucie Budownictwa  i Architektury Krajobrazu, 4 – w Katedrze Rolniczych Podstaw Kształtowania Środowiska,  2 – w Katedrze Agro- i Hydrometeorologii, 4 – w Katedrze Geodezji i Kartografii, 2 – w Katedrze Matematyki), natomiast w grudniu 2010 r. studiuje na studiach III stopnia 38 doktorantów (14 realizuje pracę doktorską w Instytucie Architektury Krajobrazu, 1 w Instytucie 

Budownictwa, 1 w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki, 2 w Instytucie InĚźynierii Środowiska, 15 – w Instytucie Kształtowania i Ochrony Środowiska, 4 – w Katedrze Gospodarki Przestrzennej). NaleĚźy nadmienić, Ěźe juĚź w latach 1952–1958, przy ówczesnej Katedrze Melioracji Rolnych zorganizowane zostały przez prof. S. Baca (seniora) krajowe studia doktoranckie (aspiranckie), które umoĚźliwiły wypromowanie kilkunastu doktorów. Zasilili oni róĚźne jednostki naukowe i dydaktyczne Wrocławia, Poznania, Warszawy i Krakowa.

W latach 1955–2010 Rada Wydziału nadała 272 osobom stopień naukowy doktora oraz 76 doktora habilitowanego. Jednocześnie 39 pracownikom zostały nadane tytuły naukowe profesora.

Na wniosek Wydziału Senat Uczelni przyznał następującym uczonym tytuł naukowy doktora honoris causa:

profesorowi Stanisławowi Bacowi seniorowi (1962),

– profesorowi Hansowi Partenckiemu, Uniwersytet w Hanowerze (1991),

– profesorowi Piotrowi Prochalowi, Akademia Rolnicza w Krakowie (1995),

– profesorowi Manfredowi Olbertzowi, Uniwersytet w Rostocku (1999),

– profesorowi Lubomirowi Baranowi, Uniwer sy tet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie   (2000),

- profesorowi Tadeuszowi Lutemu, Politechnika Wrocławska (2006),

– profesorowi Piotrowi Kowalikowi, Politechnika Gdańska (2009)  oraz tytuł Profesora Honorowego

- profesorowi Kurtowi Lecherowi, Uniwersytet w Hanowerze (2001),

– profesorowi Tomaszowi Brandykowi, SGGW (2005),

– profesorowi Ronny’emu Verhoevenowi, Uniwersytet w Gandawie (2008),

– profesorowi Leopoldowi Verstraelenowi, Katolicki Uniwersytet w Levuen.

 Spośród pracowników Wydziału nastę pujący profesorowie zostali uhonorowani tą najwyĚźszą godnością akademicką przez inne uczelnie:

- profesor Józef DzieĚźyc, w Akademii Rolniczej w Lublinie (1993),

– profesor Marek Urban, na Uniwersytecie  w Debreczynie, Węgry (1981) oraz w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (1988),

- profesor Stanisław Kostrzewa, w Akademii Rolniczej w Krakowie (2000). 

Liczba pracowników naukowo-dydaktycznych Wy dzia łu rosła w miarę uruchamiania kolejnych kierunków kształcenia; w 1985 r. była największa – 183 osoby, w grudniu 2000 r. wynosiła 160 osób. W ciągu minionego 50-lecia liczba profesorów i doktorów habilitowanych charakteryzowała się tendencją wzrostową. W ostatnim 20-leciu prawie 3-krotnie zmalała liczba asystentów. Grupę tę uzupełniają jednak doktoranci (47 osób), z których część po uzyskaniu stopnia doktora zasila kadrę naukowo-dydaktyczną Wydziału.

W grudniu 2000 r. na Wydziale InĚźynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji zatrudnionych było 235 osób. Grupę nauczycieli akademickich stanowiło 20 profesorów, 16 doktorów habilitowanych (13 na stanowisku profesora nadzwyczajnego w AR i 3 na stanowisku adiunkta), 106 adiunktów i wykładowców oraz 18 asystentów.

Aktualnie, według stanu na 31 grudnia 2010 r., na Wydziale pracuje 241 osób, w tym  179 nauczycieli (w tym 24 tytularnych profesorów i 29 doktorów habilitowanych).  Na stanowisku profesora zwyczajnego zatrudnionych jest 15 osób, na stanowisku profesora nadzwyczajnego – 9 osób, na stanowisku adiunkta – 82 osoby, na stanowisku starszego wykładowcy i wykładowcy – 26 osób, na stanowisku asystenta i starszego asystenta – 18 osób, na stanowiskach administracyjnych i technicznych – 62 osoby.