Jesteś w: HISTORIA 1951... > UNIWERSYTET PRZYRODNICZY > Uniwersytet Przyrodniczy
Uniwersytet Przyrodniczy

Po wielu miesiącach starań, 23 listopada 2006 r., zmieniono nazwę Uczelni. Akademia Rolnicza oficjalnie stała się Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. ChociaĚź główne kryteria dotyczące uprawnień do nadawania stopni naukowych Uczelnia spełniała juĚź wcześniej, niemniej integracja nauk biologicznych, rolniczych i weterynaryjnych oraz nauk związanych z ochroną i kształtowaniem środowiska naturalnego pozwoliła na odzwierciedlenie w nazwie pełnego wachlarza kierunków kształcenia i obszarów badawczych.

W momencie przyjęcia nowej nazwy na Uniwersytecie Przyrodniczym zatrudnionych było 1 527 pracowników, z czego połowę stanowili nauczyciele akademiccy, w tym ponad 200 profesorów i doktorów habilitowanych. Na 18 kierunkach studiów stacjonarnych i 14 niestacjonarnych oraz 32 studiach podyplomowych i specjalizacyjnych kształciło się ponad 12 tys. studentów, wśród nich takĚźe obcokrajowcy. W roku akademickim 2006/2007 – pierwszym pod nową nazwą – Uniwersytet Przyrodniczy przyjął 1 840 kandydatów na studia stacjonarne, 156 – na studia wieczorowe oraz 839 – na studia niestacjonarne. Najpopularniejszym kierunkiem studiów pozostała tradycyjnie weterynaria, na którą ubiegało się ponad 12 kandydatów na jedno miejsce. ChociaĚź nie wszystkie kierunki były tak oblegane, niemniej jednak na jedno miejsce na Uczelni średnio starało się ponad trzech kandydatów. Podobnie wyglądała sytuacja w następnym roku akademickim, a obok weterynarii bardzo duĚźym zainteresowaniem studentów cieszyły się kierunki: gospodarka przestrzenna i biotechnologia. W roku akademickim 2007/2008 przyjęto studentów z zagranicy na Wydział Medycyny Weterynaryjnej, gdzie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. W kolejnym roku studia na Uniwersytecie Przyrodniczym rozpoczęło ponad 10 tys. studentów, w tym 7,5 tys. na studiach stacjonarnych oraz 2,5 tys. na studiach niestacjonarnych i 270 na studiach wieczorowych, na kierunku weterynaria. Na pierwszy rok przyjęto 1 800 studentów na 16 kierunków studiów stacjonarnych i 680 osób na 12 kierunków studiów niestacjonarnych. Największym zainteresowaniem tradycyjnie juĚź cieszyły się: weterynaria, gospodarka przestrzenna, biotechnologia oraz geodezja i kartografia. Od połowy dekady corocznie rośnie liczba wyjazdów zagranicznych i przyjazdów z zagranicy studentów w ramach programów międzynarodowych.

Od roku akademickiego 2006/2007 wprowadzono internetową rejestrację kandydatów na studia. Uczelnia, jako jedna z pierwszych w środowisku wrocławskim, wydała studentom elektroniczne legitymacje studenckie, utworzono równieĚź elektroniczną bazę studentów (album studenta), wprowadzono internetowe karty osiągnięć studenta i protokoły zaliczenia przedmiotu, co pozwoliło na usprawnienie rozliczeń finansowych studentów z uczelnią.

DuĚźym osiągnięciem Uniwersytetu Przyrodniczego w latach 2006/2007 było takĚźe uzyskanie certyfikatów jakości, w tym prestiĚźowego ISO 9001:2000 i ekskluzywnego znaku QI, przyznanego w kategorii QI ORDER – zarządzanie najwyĚźszej jakości. Uczelnia  zajmowała i zajmuje dobrą pozycję w ogólnopolskich rankingach szkół wyĚźszych, zwłaszcza w tych,  w których brano pod uwagę wartość rynkową dyplomu, czyli szanse absolwentów na rynku pracy. Niewątpliwie, wyróĚźnienie to wynikało z troski, jaką władze Uczelni przykładają do losów swoich absolwentów.  Wydział Medycyny Weterynaryjnej np. wspólnie z Dolnośląską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną od kilku lat organizuje Ogólnopolską Studencką Giełdę Pracy,gdzie pracodawcy przedstawiają swoje oferty, a uczelniane Biuro Karier na co dzień wspiera absolwentów wszystkich kierunków w poszukiwaniu dobrej pracy. Uczelnia stara się takĚźe opiekować młodzieżą opuszczającą jej mury.

W ostatnim roku piątej dekady istnienia samodzielnej Uczelni rolniczej we Wrocławiu – 2009/2010 – studia na Uniwersytecie Przyrodniczym rozpoczęło 10,2 tys. studentów, w tym 7,6 tys. na stacjonarnych oraz 2,2 tys. na niestacjonarnych i 355 osób na wieczorowych (na kierunku weterynaria). Na pierwszy rok przyjęto łącznie 2 670 studentów, w tym 2 100 na studia stacjonarne (o 300 więcej osób niĚź w poprzednim) i 570 na niestacjonarnych. W chwili obecnej młodzieĚź ma do wyboru 17 kierunków na studiach stacjonarnych i 13 na niestacjonarnych, 30 róĚźnych studiów podyplomowych i specjalności. Na pięciu wydziałach działają takĚźe studia doktoranckie. Od roku akademickiego 2010/2011 wprowadzone zostały nowe kierunki studiów: zarządzanie i inĚźynieria produkcji oraz unikatowy – bioinformatyka, na który pozyskano dofinansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa WyĚźszego w ramach funduszy strukturalnych UE. Uczelnia znalazła się takĚźe wśród beneficjentów konkursu na kierunki zamawiane – biotechnologię, budownictwo, ochronę środowiska i inĚźynierię środowiska. Pozwoliło to na zwiększenie limitu przyjęć łącznie o 70 miejsc, studenci będą mogli liczyć na zajęcia wyrównawcze, a najlepsi z nich – na dodatkowe stypendia przez trzy lata. Uruchamianie nowych, zgodnych z wymogami rynku pracy kierunków studiów jest najlepszą formą promocji Uczelni i pozyskiwania kandydatów na studia. Od paĹşdziernika 2010 r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Uczelnia realizuje takĚźe „Program Uniwersytetu Przyrodniczego dotyczący zwiększenia liczby absolwentów kierunków przyrodnicznotechnicznych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej o wiedzę”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. O rosnącej współpracy z ośrodkami zagranicznymi świadczy fakt, Ěźe tylko w roku akademickim 2008/2009 zrealizowano ponad 500 wyjazdów zagranicznych, a wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy odwiedziło kilkuset gości z zagranicy. Uczelnia bierze teĚź udział w realizacji dwóch duĚźych projektów badawczych w ramach funduszy strukturalnych, wykonuje równieĚź prace dla podmiotów gospodarczych. W ramach Centrum Kształcenia Ustawicznego rozpoczęto realizację projektu z funduszu „Phare” o wartości 350 tys. euro, który zakłada przeszkolenie kadry zarządzającej i pracowników merytorycznych jednostek doradztwa rolniczego z całego kraju. O jakości kadry z Uniwersytetu Przyrodniczego świadczy takĚźe fakt, Ěźe tylko w 2008/2009 r. jego naukowcy zgłosili 21 projektów wynalazczych oraz uzyskali 17 patentów101.

W ostatnich latach Uczelnia wzbogaciła się takĚźe o nowe inwestycje. W połowie 2009 r. przekazano do uĚźytkowania Centrum BioinĚźynierii dla Instytutu InĚźynierii Rolniczej oraz budynek dydaktyczno-naukowy z miejscami hotelowymi dla studentów w Swojcu, natomiast w 2011 r. – Centrum Nauk o Ěżywności i Ěżywieniu.

Od roku akademickiego 2009/2010 z powodzeniem działa na Uczelni Uniwersytet Otwarty pod hasłem „Człowiek i środowisko”, aktywizując słuchaczy intelektualnie głównie poprzez wykłady i warsztaty, propagując wśród nich najnowsze osiągnięcia nauki, zdrowy tryb Ěźycia, zagadnienia ochrony środowiska i wiele innych. Na zajęcia od dwóch lat uczęszcza 120 słuchaczy. Dyrektorem Uniwersytetu Otwartego jest prof. Jerzy Monkiewicz. Z jego inicjatywy od 2005 r. organizowane są co miesiąc w siedzibie Centrum Kształcenia Ustawicznego Koncerty Pawłowickie. Uczelnia powołała teĚź Centrum Kształcenia na Odległość. Z inicjatywy rektora prof. Romana Kołacza powołano w Pawłowicach Ponadregionalne Centrum Kongresowe, a w Swojcu Rolnicze Centrum Wiedzy i Kształcenia Praktycznego, które są finansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego i zostaną oddane do uĚźytku w 2011 r. Z inicjatywy prof. Józefa Nicponia w Złotówku powstał Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. 

Do wyróĚźniających się osiągnięć ostatniego okresu należą inicjatywy naukowe, w tym „Innowacyjne technologie produkcji biopreparatów na bazie nowej generacji jaj” o nazwie OVOCURA, ponadto geokompozyty sorbujące wodę – wspomagające wegetację roślin i inne. WaĚźną inicjatywą rektora w procesie integracji Uczelni i środowiska akademickiego jest ustanowienie corocznych Dni Przyrodników. Pierwszy raz to dwudniowe święto odbyło się w maju 2010 r. Nieodłącznymi elementami programu są zawody sportowe z udziałem pracowników i studentów, koncert oraz Jarmark Pawłowicki. Od dwóch lat – równieĚź po raz pierwszy w 2010 r. – odbywają się stałe dobroczynne koncerty noworoczne, połączone z aukcją obrazów.

W 2010 r. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Roman Kołacz wystąpił z inicjatywą integracji wrocławskiego środowiska akademickiego. Pomysł ten został przychylnie przyjęty przez niemal wszystkie pozostałe publiczne szkoły wyĚźsze dolnośląskiej aglomeracji. UmoĚźliwiło to podpisanie przez ich rektorów wspólnego oświadczenia, nazwanego Deklaracją Pawłowicką, która zakłada podjęcie systematycznych działań w celu zintegrowania wrocławskiej nauki, przy zachowaniu autonomii i samorządności poszczególnych uczelni.