Jesteś w: HISTORIA 1951... > AKADEMIA ROLNICZA > Demokratyczne Przemiany (1988–1989)
Demokratyczne Przemiany (1988–1989)

   Zmiany polityczne dokonujące się w całym kraju od 1988 r. objęły bardzo szybko polskie uczelnie, w tym takĚźe wrocławską Akademię Rolniczą, którą w latach 1986–1990 kierował prof. Jerzy Juszczak.  

   JuĚź 10 maja 1988 r. w gmachu głównym Uczelni zorganizowano wiec, na którym zebrało się około 800 studentów i pracowników. W przyjętej rezolucji wyraĚźono solidarność ze strajkującymi robotnikami i studentami w całej Polsce. Podkreślono, Ěźe przeprowadzenie niezbędnych reform gospodarczych moĚźliwe jest jedynie przez dialog ze społeczeństwem. Żądano wolności tworzenia organizacji studenckich i pracowniczych o „róĚźnych orientacjach” (w tym NZS i NSZZ Solidarność), samopomocowych i niezaleĚźnych spółek oraz spółdzielni pracy, a takĚźe udziału przedstawicieli studentów w podziale środków przeznaczonych na cele socjalne. Apelowano równieĚź o przywrócenie ustawy z 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyĚźszym, samorządności Uczelni, zwiększenie liczby przedstawicieli ogółu studentów w Senacie i radach wydziałów, uwzględnienia postulatów i uwag młodzieĚźy akademickiej przy tworzeniu programów nauczania, wprowadzenia prawa do organizowania zgromadzeń i manifestacji oraz przywrócenia zakazu wstępu na teren Uczelni i akademików organów porządku publicznego bez zgody rektora. WaĚźnymi elementami rezolucji były takĚźe postulaty zniesienia praktyk robotniczych i zniesienia zajęć wojskowych dla studentek oraz ograniczenia słuĚźby wojskowej do 3 miesięcy i zmiany roty przysięgi wojskowej.

   Studenci wyrazili takĚźe dezaprobatę co do postępowania rządu wobec przywódców opozycji oraz żądali zwolnienia więźniów politycznych i zaprzestania wszelkich represji wobec osób o poglądach niezaleĚźnych. Na ręce rektora przekazano list do Ministra Edukacji Narodowej, pod którym podpisało się 767 osób. Wprowadzono równieĚź pogotowie strajkowe na całej Uczelni. W czasie wiecu zebrano takĚźe 67 tys. złotych na pomoc dla poszkodowanych robotników Stoczni Gdańskiej91.

   W lutym 1989 r. odbyło się pierwsze spotkanie wyborcze reaktywowanego NSZZ Solidarność Akademii Rolniczej, które otworzył doc. Jan Zwierzchowski, pełniący funkcję przewodniczącego Walnego Zebrania od 1981 r. W wyniku głosowania przewodniczącym Komisji Uczelnianej związku został Marian Rojek. W krótkim czasie liczba deklaracji potwierdzających lub deklarujących przynaleĚźność do NSZZ Solidarność przekroczyła 500 osób. Bardzo szybko powołano do Ěźycia serwis informacyjny pod nazwą „Komunikaty”, nawiązujący do pisma wydawanego przez Solidarność w 1981 r.92. Pod koniec maja 1989 r. zorganizowano równieĚź strajk o rejestrację NZS, w którym uczestniczyło w szczytowym momencie około 360 osób93. Wrocławska Uczelnia rolnicza wkraczała w kolejny etap swojej działalności.