Jesteś w: WYDZIÁ NAUK O ĚżYWNOŚCI > INSTYTUTY I KATEDRY NOĚż > Katedra Technologii SurowcĂłw Zwierzęcych i Zarządzania Jakością
Katedra Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością

Wywodzi się z powstałej w 1956 r. Pracowni Towaroznawstwa Surowców Zwierzęcych (kierownik – dr Marian Juny) w Katedrze Szczegółowej Hodowli Zwierząt Wydziału Zootechnicznego. W 1966 r. przekształcona została w Katedrę Obrotu i Oceny Surowców Zwierzęcych (kierownik – prof. dr M. Juny). Zajmowano się w niej badaniem jakości zwierzęcych surowców jadalnych (mięso, w tym dziczyzna, drób i mleko) i niespoĚźywczych (skóry, wełna). Profesor M. Juny był wybitnym znawcą zagadnień związanych z hodowlą owiec i zwierząt futerkowych oraz specjalistą z zakresu jakości surowców zwierzęcych i warunków ich obrotu. W 1970 r. Katedra weszła w skład Instytutu Technologii Rolno-SpoĚźywczej, początkowo jako Zespół, a póĹşniej Zakład Obrotu i Oceny Surowców Zwierzęcych, z kierownikiem prof. M. Juny.

W 1976 r. w Instytucie nastąpiło połączenie Zakładu Obrotu i Oceny Surowców Zwierzęcych z Pracownią Przetwórstwa Surowców Zwierzęcych w Zakład Technologii Surowców Zwierzęcych, którego kierownictwo objął doc. dr hab. Zbigniew Duda. Zorganizował on badania z zakresu technologii mięsa, z uwzględnieniem najnowszych rozwiązań technologicznych. W 1982 r. z Zakładu tego powstała, kierowana przez prof. Z. Dudę, Katedra Technologii Surowców Zwierzęcych. W 1997 r. kierownikiem Katedry został prof. dr hab. Tadeusz Trziszka.

Do 2000 r. badania w Katedrze były ukierunkowane na trzy specjalizacje – technologia mięsa, technologia drobiu i jaj oraz technologia mleka.

Przedmiotem badań z zakresu technologii mięsa była ocena surowców rzeĹşnych, ich przechowywanie, zwłaszcza w temperaturze bliskiej krioskopowej, a takĚźe spoĚźywcze wykorzystanie mniej cennych ubocznych surowców rzeĹşnych. Badania, uwzględniające ocenę wyróĚźników funkcjonalnych, skład chemiczny, a w szczególności budowę histologiczną surowców rzeĹşnych i produktów finalnych, toczyły się pod nadzorem naukowym prof. I. Górskiej. Ponadto, stosowano w przetwórstwie mięsa enzymy ze Ĺşródeł niekonwencjonalnych. Inne prace dotyczyły kształtowania jakości przetworów mięsnych poprzez optymalizację składu recepturowego i parametrów procesowych produkcji oraz ochrony mięsa i przetworów mięsnych poprzez zastosowanie powłok biodegradowalnych i bioaktywnych. W roku 1993 prof. dr hab. Zbigniew Duda włączony został w poczet członków zagranicznych Norweskiej Akademii Nauk i Literatury, otrzymał nagrodę – International Award of American Meat Association i został odznaczony Medalem im. Michała Oczapowskiego.

Badania z zakresu technologii drobiu i jaj obejmowały charakterystykę białek tkanki mięśniowej oraz białek jaj z ukierunkowaniem na oznaczanie i ocenę ich właściwości funkcjonalnych istotnych dla przetwórstwa. Ponadto, zasadniczym przedmiotem badań było opracowanie technologii izolacji białek z produktów ubocznych przemysłu drobiarskiego. Prowadzono rozległe badania nad rozdziałem bioaktywnych składników treści jaj z uwzględnieniem innowacyjnych technologii (aglomaracja, elektropasteryzacja, techniki membranowe, ekstrakcja itp.). Zespół technologii drobiu i jaj odniósł wiele sukcesów w zakresie patentowania i wdroĚźeń nowych technologii. Zespół ten był kierowany do 2004 r., tj. do przejścia na emeryturę, przez prof. T. Smolińską, a następnie przez prof. W. Kopcia.

Prace badawcze związane z technologią mleczarstwa koncentrowały się wokół poszukiwania, izolacji, oczyszczania i cha rakterystyki technologicznej enzymów hydrolitycznych, głównie pochodzenia bakteryjnego, koagulujących i proteolizujących białka. Realizowane są badania nad wykorzystaniem droĚźdĚźy jako kultur wspomagających w technologii produkcji serów, a takĚźe ich enzymów proteolitycznych i lipolitycznych do otrzymywania przydatnych w mleczarstwie preparatów aromatyzujących. Zespołem kieruje do chwili obecnej prof. dr hab. Józefa Chrzanowska.

Od 2005 r. Katedra Technologii Surowców Zwierzęcych zmieniła nazwę na Katedra Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością.

Tematyka badawcza dotyczy: jakości i bezpieczeństwa Ěźywności pochodzenia zwierzęcego z uwzględnieniem technik utrwalania, systemów opakowań, procesów oksydacyjnych. WaĚźny obszar stanowią badania nad nowej generacji surowcem jajczarskim z uwzględnieniem jego wykorzystania do produkcji suplementów diety i preparatów biomedycznych, co jest realizowane w ramach Projektu z funduszy UE „Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (2007–2013) o akronimie OVOKURA kierowanego przez prof. T. Trziszkę.

Katedra współpracuje z licznymi jednostkami naukowymi w kraju, a takĚźe z uniwersytetami w Niemczech, Belgii, Holandii, Izraelu, Irlandii, USA, Hiszpanii, Kanadzie. WaĚźną działalnością Katedry jest aktywna współpraca z Wrocławskim Parkiem Technologicznym oraz z Klastrem NUTRIBIOMED, gdzie wspólnie wdraĚźane są nowoczesne technologie.

W Katedrze zatrudnionych jest siedmiu profesorów, siedmiu adiunktów, dwóch asystentów oraz 10 osób na stanowiskach administracyjno-technicznych. Ponadto w Katedrze w pracach naukowo-badawczych uczestniczy 16 doktorantów.