Jesteś w: WYDZIÁ BIOLOGII I HODOWLI ZWIERZĄT > INSTYTUTY I KATEDRY BIHZ > Katedra Genetyki OgĂłlnej i Hodowli Zwierząt
Katedra Genetyki Ogólnej i Hodowli Zwierząt

Utworzona w 1946 r. jako Zakład Doświadczalnej Hodowli i Genetyki Zwierząt, a od 1949 r. Katedra Ogólnej Hodowli Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. W 1951 r. weszła w skład Wydziału Zootechnicznego. W latach 1970–1982 włączona jako Zakład Genetyki i Metod Doskonalenia Zwierząt do Instytutu Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej, a od 1982 r. – samodzielna Katedra Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt.

Działalność naukowa i dydaktyczna Katedry koncentruje się na problemach zastosowań genetyki w hodowli zwierząt, metod oceny wartości hodowlanej, oceny genetycznego i środowiskowego uwarunkowania cech uĚźytkowych, oceny trendów genetycznych i fenotypowych w populacjach zwierząt, optymalizacji programów hodowlanych, systemów komputerowych wspomagających pracę hodowlaną w populacjach bydła i zwierząt futerkowych, metod krzyĚźowania, a takĚźe endokrynnej reakcji zwierząt na stres, oceny skaĚźonego środowiska na reprodukcję, uĚźytkowość i stan zdrowia, oceny zachowania się zwierząt w warunkach fermowych oraz ochrony zasobów genowych zwierząt.

Organizatorem Zakładu i Katedry był prof. dr hab Tadeusz Olbrycht, genetyk i prekursor inseminacji zwierząt w Polsce. Kierownictwo Katedry przejął po nim w 1965 r. prof. dr hab. Bolesław Nowicki, kontynuaotor myśli naukowych profesora Olbrychta i inicjator nowych kierunków w działalności Katedry, autor wielu podręczników i książek. W latach 1994– 2009 Katedrą kierował prof. dr hab. Bolesław Ěżuk, a od 2009 r. kieruje nią dr hab. Heliodor Wierzbicki.

Do osiągnięć naukowych Katedry zaliczyć naleĚźy wyhodowanie nowej rasy gołębi (Mięsne Wrocławskie), wdroĚźenie programu hodowli bydła rasy czerwono-białej oraz opracowanie i wdroĚźenie kilku programów wspomagających pracę hodowlaną (Rebu, Welsh Black, Lisy, Aukcja, Nutrex).

W Katedrze funkcjonuje Pracownia Biologii Molekularnej i Cytogenetyki, wiwarium, w którym prowadzone są prace hodowlane na gołębiach mięsnych oraz studia podyplomowe z zakresu pielęgniarstwa i chowu zwierząt towarzyszących.

Aktualnie kadrę Katedry stanowi 13 nauczycieli akademickich, w tym 2 profesorów, 3 doktorów habilitowanych i 8 doktorów.