Jesteś w: WYDZIÁ INĚżYNIERII KSZTÁTOWANIA ŚRODOWISKA I GEODEZJI > INSTYTUTY I KATEDRY IKŚIG > Katedra Gospodarki Przestrzennej
Katedra Gospodarki Przestrzennej

Obecna Katedra Gospodarki Przestrzennej powstała w 2007 r. z przekształcenia Katedry Geodezyjnych Urządzeń Rolnych, powołanej w 1960 r. Funkcję kierownika pełnił opiekun (doc. dr inĚź. Roman Hlibowicki) powołany uchwałą Rady Wydziału. W 1962 r. kierownikiem został Marek Urban, który uzyskał stanowisko docenta i wraz z Czesławem Opalińskim, który przeszedł z Instytutu Melioracji i UĚźytków Zielonych, zostali pierwszymi samodzielnymi pracownikami Katedry. W 1969 r., w ramach restrukturyzacji Uczelni, Wydziału  i Oddziału, Katedra Geodezyjnych Urządzeń Rolnych stała się Katedrą Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich, z prof. dr hab. Markiem Urbanem jako jej kierownikiem.

W 1971 r., w ramach reorganizacji, Katedra przekształciła się w Katedrę Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich z prof. dr hab. Markiem Urbanem – kierownikiem.  W 1973 r. do Katedry dołączono Zespół Planowania Przestrzennego z Katedry Budownictwa Wiejskiego i powstał Instytut Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich (dyrektor prof. dr hab. Marek Urban, zastępca dyrektora doc. dr hab. arch. Zdzisław Pogodziński). W 1982 r. w Instytucie utworzono dwa zakłady: Geodezyjnych Urządzeń Rolnych (kierownik – dr inĚź. Sylwester Zgoliński) oraz Planowania Przestrzennego i Kształtowania Środowiska (kierownik – prof. dr hab. Marek Urban).

W 1982 r. zastępcą dyrektora został doc. dr hab. Mieczysław Stelmach, który po przejściu prof. dr. hab. Marka Urbana na emeryturę (1983) piastował funkcję dyrektora (1983–1990), a funkcję zastępcy doc. dr hab. inĚź. Zofia Więckowicz.

W latach 1985–1990 pracami Zakładu Geodezyjnych Urządzeń Rolnych kierował doc. dr hab. Mieczysław Stelmach, a Zakładu Planowania Przestrzennego i Kształtowania Środowiska – doc. dr hab. inĚź. Zofia Więckowicz.

W 1991 r. kierownictwo Instytutu objęła prof.  dr hab. inĚź. Zofia Więckowicz, a w 1993 r. Instytut przekształcił się w Katedrę z dwoma zakładami: Geodezyjnych Urządzeń Rolnych (kierownik dr inĚź. Sylwester Zgoliński) oraz Planowania Przestrzennego i Kształtowania Środowiska (kierownik – prof. dr hab. inĚź. Zofia Więckowicz). Po przejściu na emeryturę dr. Sylwestra Zgolińskiego (1997) powołano na kierownika Zakładu Geodezyjnych Urządzeń Rolnych dr. inĚź. Ryszarda Malinę.

W 2006 r. do Katedry został przyjęty prof.  dr hab. inĚź. Józef Sasik, który objął kierownictwo Katedry. Został powołany Zakład Planowania Przestrzennego i Kształtowania Wsi (kierownik – prof. dr hab.  J. Sasik) w miejsce Zakładu Planowania Przestrzennego  i Kształtowania Środowiska.

1 stycznia 2008 r. dotychczasowa Katedra Planowania i Urządzania Terenów Wiejskich zmieniła nazwę na Katedra Gospodarki Przestrzennej. W 2009 r. kierownictwo w Zakładzie Planowania Przestrzennego i Kształtowania Wsi objęła dr hab. Beata Raszka, prof. nadzw.

Pracownicy Katedry czynnie uczestniczą w kształceniu podyplomowym. JuĚź w 1967 r. z inicjatywy prof.  dr. hab. Marka Urbana powstają roczne Studia Podyplomowe Planowania Przestrzennego Terenów Wiejskich (kierownik dr arch. Zdzisław Pogodziński, a od 1976 r.  dr Sylwester Zgoliński). Z inicjatywy prof. dr hab. Zofii Więckowicz uruchomione zostały w 1992 r. studia podyplomowe Wycena nieruchomości, w 1994 r. Urządzanie wsi i gospodarstw rolnych, w 2005 r. Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, 2005 r. Zarządzanie nieruchomościami, w 2008 r. Zarządzanie nieruchomościami i pośrednictwo w ich obrocie. Ponadto prowadzono praktykę zawodową w formie grupowych warsztatów zawodowych, przeznaczoną dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości. W latach 2000–2005 odbyło się osiem edycji.

W 2001 r. na Wydziale, dzięki inicjatywie prof. dr hab. Zofii Więckowicz, został utworzony nowy kierunek – gospodarka przestrzenna (studia I stopnia), początkowo w systemie niestacjonarnym, a potem takĚźe stacjonarnym. Na tym kierunku pracownicy Katedry prowadzą większość zajęć dydaktycznych.

W Katedrze prowadzone są prace w ramach trzech zadań badawczych: gospodarki przestrzennej i gospodarki nieruchomościami, kształtowania obszarów wiejskich, wykorzystania systemów informatycznych do planowania i urządzania terenów wiejskich. Prowadzenie tych badań wynika z potrzeb społecznych określonych w programach rozwoju społecznego kraju, edukacyjnych w szkolnictwie wyĚźszym oraz program zrównowaĚźonego rozwoju kraju i regionów. 

W 2010 r. w Katedrze Gospodarki Przestrzennej zatrudnionych było 25 pracowników, w tym: 22 nauczycieli akademickich (jeden profesor zwyczajny, jeden profesor nadzwyczajny z tytułem naukowym, dwóch doktorów habilitowanych na stanowisku profesora nadzwyczajnego, 13 doktorów na stanowiskach adiunktów, jeden doktor na stanowisku asystenta, trzech doktorów na stanowisku starszych wykładowców i jeden wykładowca) oraz dwóch pracowników technicznych i pracownik administracyjny.