Jesteś w: WYDZIÁ NAUK O ĚżYWNOŚCI > INSTYTUTY I KATEDRY NOĚż > Katedra Chemii
Katedra Chemii

Wywodzi się z Katedry Chemii Ogólnej Uniwersytetu i Politechniki Wrocławskiej, kierowanej w latach 1945–1952 przez prof. dr. hab. Edwina PłaĚźka, wcześniej, w latach 1930–1945, kierownika Katedry o tej samej nazwie na Wydziale Rolniczo-Lasowym Politechniki Lwowskiej. Na początku lat 50., w okresie reorganizacji Uczelni, Katedrą Chemii Ogólnej kierowała prof. Bogusława JeĚźowska-Trzebiatowska. Po utworzeniu WyĚźszej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu w Katedrze Chemii Ogólnej pracowali: dr inĚź. Adam Sroczyński, mgr Irena Małunowicz i mgr inĚź. Antoni Siewiński. W 1952 r. kierownikiem Katedry został dr inĚź. Marian Kocór, który studiował i doktoryzował się na Politechnice w Zurychu, w Szwajcarii. Rozwinął on w Katedrze badania naukowe z zakresu chemii steroidów, seskwiterpenów i pochodnych kwasu szikimowego. Jego kontakty z ośrodkami naukowymi w wielu krajach umoĚźliwiły wyjazdy jego współpracownikom na staĚźe i kontrakty zagraniczne. W 1965 r. przeniósł się do Warszawy do instytutu PAN. Jego następcą w latach 1965–1991, do przejścia na emeryturę, był prof. dr hab. Stanisław Mejer, równieĚź absolwent i doktorant Politechniki w Zurychu. Kontynuował badania nad strukturą i przemianami związków steroidowych. Był autorem podręcznika z zakresu chemii. Znaczący wkład w badania nad steroidami wniosła równieĚź prof. dr hab. Irena Małunowicz, która w 1979 r. przeszła na emeryturę.
Katedra w 1970 r. weszła w skład Instytutu Technologii Rolno-SpoĚźywczej, w latach 1972–1982 stanowiła Instytut Podstaw Chemii, przemianowany w 1982 r. na Katedrę Podstaw Chemii, a w 1999 r. na Katedrę Chemii. Jej kierownikiem był w latach 1991–1996 prof. dr hab. Antoni Siewiński, a obecnie, od 1996 r., jest prof. dr hab. Czesław Wawrzeńczyk. W Katedrze od 1982 r. istnieją dwa zakłady: Zakład Syntezy Organicznej (kierownicy: 1982–1991 prof. Mejer, od 1991 r. prof. Czesław Wawrzeńczyk) i Zakład Chemii Bioorganicznej (kierownicy: 1982–1996 prof. Antoni Siewiński, od 1996 r. dr hab. Jadwiga Dmochowska-Gładysz, a od roku 2010 dr hab. inĚź. Ewa Huszcza).

Katedra Chemii jest ośrodkiem, który pod kierunkiem prof. dr. hab. Antoniego Siewińskiego – jako pierwszy w Polsce – rozpoczął badania nad biotransformacją związków chemicznych i do chwili obecnej przoduje  w tym zagadnieniu. Przekształcenia izoprenoidów przy uĚźyciu mikroorganizmów i roślin były przedmiotem badań między innymi dr hab. Jadwigi Dmochowskiej- -Gładysz, dr hab. Agnieszki Mironowicz, dr hab. Teresy Kołek i dr hab. Ewy Huszczy. Badania kierowane przez prof. dr. hab. Czesława Wawrzeńczyka z zakresu syntezy organicznej i biotransforyzacji miały na celu otrzymywanie substancji zapachowych, a takĚźe syntetycznych juwenoidów i antyfidantów, które mogą znaleźć zastosowanie w ochronie roślin i magazynów Ěźywności przed owadzimi szkodnikami.

W ostatnich latach obszar badawczy Katedry Chemii został znacznie poszerzony. Przedmiotem badaństały się flawonoidy, w tym równieĚź te występujące w chmielu oraz składniki olejków eterycznych. Rozpoczęto takĚźe szeroko zakrojone badania nad modyfikacjami strukturalnymi naturalnych fosfolipidów.

W Katedrze zatrudnieni są: jeden profesor, czterech doktorów habilitowanych i 20 doktorów, w tym trzech na stanowisku starszego wykładowcy.