Jesteś w: JEDNOSTKI I ORGANIZACJE > ZAMIEJSCOWE PUNKTY KSZTÁCENIA > ZAMIEJSCOWE PUNKTY KSZTÁCENIA
ZAMIEJSCOWE PUNKTY KSZTÁCENIA

Punkt KonSultacyjny w Toporowie (woj. lubuskie) 

Pierwszą zamiejscową placówką kształcenia Uczelni był Punkt Konsultacyjny w Toporowie, utworzony w 1962 r. Jego kierownikiem został prof. dr hab. Marek Urban. Na pierwszy kurs przygotowawczy na Wydział Rolniczy przyjęto 129 osób, a na I rok studiów dostało się 107 osób. Następnie kierownikiem została prof. dr hab. Zofia Jasińska, która tę funkcję pełniła do zakończenia działania Punktu Konsultacyjnego w 1985 r. Od roku 1973 r. rozpoczęto nabór na kierunek zootechnika.

DuĚźe zasługi w utworzeniu i wspieraniu działań Punktu Konsultacyjnego wniósł wieloletni przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Zieloniej Górze Jan Lębaś. Szczególnie rodzinną atmosferę dla pracowników i studentów, dobrą organizację toku studiów zapewniali kierownicy administracyjni: Jan Rokicki (1962–1975), a następnie Roman Ciesielski (1975–1985). Atmosfera panująca w Punkcie Konsultacyjnym w Toporowie spowodowała, Ěźe pozostał dla wielu pracowników i studentów szczególnie miłym wspomnieniem.

W Toporowie studia na kierunku rolnictwo ukończyło 20 roczników, a na kierunku zootechnika 7 roczników.

Dzisiaj stanowią oni znaczną część kadry województwa lubuskiego.

Studia Stacjonarno-Zaoczne przy RRZD Wysoka k. Wrocławia 

Tę formę studiów dla pracujących utworzono przy Wydziale Rolniczym w marcu 1975 r. Usytuowano je przy Rolniczym Rejonowym Zakładzie Doświadczalnym (RRZD) Wysoka k. Wrocławia. Trzyletnie studia prowadzono systemem przemiennym – w semestrach zimowych system stacjonarny (2 zjazdy po 3 tygodnie), w semestrach letnich 5-dniowe zjazdy raz w miesiącu. Naboru na ten eksperymentalny kierunek dokonywano bez egzaminu wstępnego (na podstawie rozmowy kwali fikacyjnej) spośród pracowników rolnictwa, legitymujących się co najmniej pięcioletnim staĚźem w produkcji rolnej. Były to studia trzyletnie, w wymiarze 1 500 godzin, kończące się dyplomem inĚźyniera rolnika. Istniały do 1984 r. Łącznie ukończyło je około 350 osób. Studia podlegały Wydziałowi Rolniczemu, a na miejscu administrowali nimi początkowo Feliks WoĹşniak, a następnie Edward Wardęga.

Punkt Konsultacyjny w ́osiowie (woj. Opolskie) 

W paĹşdzierniku 1973 r. w wyniku umowy pomiędzy Rektorem Akademii Rol- niczej prof. Ryszardem Badurą a przewodniczącym Prezydium WRN w Opolu Józefem Masnym utworzono zamiejscowy punkt konsultacyjny w ́osiowie, którego finansowanie przejęły władze województwa opolskiego. Kształcenie odbywało się w nowych pomieszczeniach Rolniczego Rejonowego Zakładu Doświadczalnego i w pięknym pałacu w ́osiowie. Na I rok studiów rolniczych przyjęto 46 osób.

Ośrodek istniał do roku akademickiego 1991/1992. Zawodowe Studia Zaoczne ukończyło 14 roczników. Przez cały ten okres punktem administrował mgr Jan Ubowski.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia w Nysie (woj. Opolskie)

W 1993 r. z inicjatywy mgr. Wierzchowca oraz dziekana Wydziału Zootechnicznego prof. A. Filistowicza, i prof.  T. Szulca powołano zamiejscowy punkt kształcenia zaocznego na kierunku zootechnika w Zespole Szkół Rolniczych w Nysie. Pierwszą rekrutację na studia przeprowadzono we wrześniu 1994 r.

Kształcenie w punkcie zamiejscowym obejmuje studia I i II roku. Potem studenci kontynuują naukę we Wrocławiu. W l998 r. uruchomiono w Nysie zawodowe studia zaoczne na kierunku rolnictwo, a rok póĹşniej uruchomiono na obu kierunkach studiów (zootechnice i rolnictwie) specjalność agroturystyczną. Spośród 60 studentów rozpoczynających naukę w Nysie w 1994 r. studia inĚźynierskie ukończyło  w 1998 r. 36 osób.

Punkt zamiejscowy w Nysie ma duże znaczenie dla miasta i gminy oraz całego regionu opolskiego.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia  w Chróstniku (woj. Dolnośląskie) 

Utworzenie Oddziału Zamiejscowego w Chróstniku w 1995 r. było odpowiedzią na potrzeby środowiska, a jednocześnie wykorzystaniem obiektów Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa, które należą do największych w województwie. Chróstnik, wieś połoĚźona w malowniczej okolicy w pobliĚźu Lubina, pierwszy raz przeĚźywał i świętował uroczystą inaugurację w 1996 r. Do egzaminu, który odbył się jeszcze w grudniu 1995 r., przystąpiło 70 kandydatów.

Pierwsza, w pełni akademicka oprawa inauguracji roku akademickiego odbyła się 4 paĹşdziernika 1996 r. Uczestniczyli w niej dziekani wydziałów: Melioracji i InĚźynierii Środowiska prof. Leszek Pływaczyk i Rolniczego  prof. Andrzej Kotecki oraz przedstawiciele rad obu wydziałów. Obecni byli takĚźe rektor prof. Tadeusz Szulc, prorektor  ds. nauki prof. Józef Szlachta.

Rektor prof. Tadeusz Szulc i wojewoda legnicki Ryszard Maraszek podziękowali prof. Jerzemu Kowalskiemu byłemu rektorowi Akademii Rolniczej, posłance Bronisławie Kowalskiej oraz dyrektorowi Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa Bronisławowi Tomaszewskiemu, za sprzyjanie i pomoc w utworzeniu punktu kształcenia. Nabór na studia stacjonarne odbywał się na kierunki: ochrona środowiska, inĚźynieria środowiska oraz technika rolnicza i leśna, a na studia zaoczne na kierunek inĚźynieria środowiska.

Zajęcia w Chróstniku odbywały się na I i II roku studiów, a następnie kontynuowane były we Wrocławiu.

Studia w tym systemie trwały do 2006 r., a o ich zamknięciu zadecydowały coraz mniejsze zainteresowanie kandydatów, wysokie koszty kształcenia oraz konkurencyjne oferty ze strony innych uczelni.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia w Wojsławicach  (woj. ́ódzkie) 

W roku 1997 dyrekcja Zespołu Szkół Rolniczych w Wojsławicach wystąpiła do władz Uczelni z propozycją uruchomienia w ich szkole zamiejscowego kształcenia na kierunku technologii Ěźywności i Ěźywienie człowieka.

Podpisanie umowy między Uczelnią reprezentowaną przez rektora prof. Tadeusza Szulca a wojewodą dr. Kazimierzem Filipinką, dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Woj- sławicach mgr. Wiesławem Sobocińskim i Marią Adamiak z Urzędu Gminy w Zduńskiej Woli nastąpiło w dniu 24 czerwca 1998 r. we Wrocławiu.

Zgodnie z umową w 1998 r. rozpoczęto nabór na studia zaoczne na kierunek technologia Ěźywności.

W roku akademickim 2000/2001 nabór na studia uległ zawieszeniu.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia w Lututowie  (woj. ́ódzkie) 

Inicjatywa pracowników Uczelni dr hab. Urszuli Prośby-Białczyk, dr BoĚźeny Rabikowskiej, studenta ZSZ Janusza Antczaka i dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych (ZSR) w Lututowie mgr. Daniela Grzesiaka powołania zamiejscowego punktu kształcenia w Lututowie znalazła poparcie wojewody sieradzkiego, związku gmin Ziemi Wieluńskiej i władz Uczelni. 24 czerwca 1998 r. rektor prof. Tadeusz Szulc podpisał porozumienie między Uczelnią a Urzędem Wojewódzkim w Sieradzu, Urzędem Gminy w Lututowie, Związkiem Gmin Ziemi Wieluńskiej i dyrektorem ZSR w Lututowie o utworzeniu studiów zaocznych w ZSR w Lututowie.

W wyniku rekrutacji przeprowadzonej we wrześniu 1998 r. przyjęto na I rok kierunku rolnictwa i zootechniki 65 osób. 4 paĹşdziernika odbyła się w Sieradzu wspólna, uroczysta inauguracja roku akademickiego oddziałów zamiejscowych dwóch uczelni: wrocławskiej Akademii Rolniczej oraz Politechniki ́ódzkiej. Inaugurację wspólnie prowadzili: rektor Politechniki ́ódzkiej prof. Józef Mayer i rektor Akademii Rolniczej we Wrocławiu prof. Tadeusz Szulc. Władze uczelni w strojach akademickich, pracownicy i studenci po mszy przeszli ulicami Sieradza do Domu Kultury na uroczystość inauguracji roku akademickiego. Uroczystość inauguracji roku akademickiego w Lututowie, połączona ze świętem corocznych, szkolnych doĚźynek, prowadził dziekan – prof. dr hab. Andrzej Kotecki.

W Lututowie studia prowadzone są na kierunkach: rolnictwo, zootechnika oraz zarządzanie i marketing. Po dwóch latach studiów w ośrodku zamiejscowym studenci kontynuowali naukę we Wrocławiu.

Pierwszy nabór studentów miał miejsce w roku akademickim 1998/1999. Na podstawie konkursu świadectw przyjęto 64 kandydatów wywodzących się głównie z rejonu dawnego województwa sieradzkiego, w tym wielu absolwentów szkoły w Lututowie.

Z powodu słabnącego zainteresowania tą formą kształcenia studia w Lututowie zawieszono w 2008 r.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia  w Biedrzychowicach (woj. Dolnośląskie) 

Inicjatorami powołania zawodowych studiów zaocznych na kierunku technologia Ěźywności i Ěźywienia człowieka w Biedrzychowicach byli mgr Zofia Rak, dyrektor tamtejszego Zespołu Szkół Ěżywienia i Przemysłu SpoĚźywczego oraz wicestarosta powiatu lubańskiego mgr Mariusz Tomiczek (poprzedni dyrektor szkoły).

Rada Wydziału Technologii Ěżywności pozytywnie zaopiniowała wniosek o utworzenie takiej placówki. Podpisanie umowy między władzami uczelni reprezentowanymi przez rektora prof. Tadeusza Szulca a Zarządem Powiatu Lubańskiego reprezentowanym przez Starostę – Walerego Czarneckiego odbyło się w Lubaniu w dniu 17 maja 2000 r. Ustalono, Ěźe zajęcia będą się odbywać w Biedrzychowicach na pierwszym roku studiów, w następnych latach studenci będą kontynuowali naukę w macierzystej Uczelni we Wrocławiu. W roku akademickim 2000/2001, na podstawie kon kursu świadectw, przyjęto 62 kandydatów, w 50% absolwentów szkoły w Biedrzychowicach.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia w BoĚźkowie  (woj. Dolnośląskie) 

W dniu 14 kwietnia 1999 r. w siedzibie starostwa w Kłodzku podpisano umowę o utworzeniu w Zespole Szkół Agrotechnicznych w BoĚźkowie zamiejscowego punktu kształcenia na zawodowych studiach zaocznych na kierunku zarządzanie i marketing. Umowę podpisali rektor prof. Tadeusz Szulc i dziekan Wydziału Rolniczego prof. Andrzej Kotecki oraz starosta powiatu kłodzkiego mgr Dariusz Mikosa, przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej mgr Dorota Kawińska-Domurad, wójt gminy Kłodzko mgr Ryszard Niebieszczanski i wójt gminy Nowa Ruda mgr Bogusław Rogiński. Zaproponowany kierunek studiów spotkał się z duĚźym zainteresowaniem młodzieĚźy z powiatu kłodzkiego i noworudzkiego, a takĚźe ząbkowickiego, wałbrzyskiego, nyskiego i dzierĚźoniowskiego. Na pierwszy rok przyjęto 90 studentów, którzy po dwóch latach studiów w ośrodku zamiejscowym kontynuowali naukę we Wrocławiu.

Pełnomocnikiem dziekana Wydziału podczas funkcjonowania zamiejscowego punktu kształcenia w BoĚźkowie kolejno byli: prof. dr hab. Włodzimierz Białczyk (1999–2002) i dr Andrzej Dyszewski (2002–2007).

Z powodu słabnącego zainteresowania tą formą kształcenia studia w Bożkowie zawieszono w 2007 r.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia w Szprotawie (woj. Lubuskie) 

Zamiejscowe studia zaoczne na kierunkach rolnictwo oraz zootechnika w Szprotawie – Henrykowie utworzone zostały na podstawie umowy podpisanej w dniu 27 marca 2000 r. w Ěżaganiu przez rektora prof. Tadeusza Szulca i władze powiatu. Inicjatorami powołania studiów w Zespole Szkół – Rolniczym Centrum Kształcenia Ustawicznego w Szprotawie – Henrykowie byli: starosta powiatu Ěźagańskiego mgr Janusz Bujak, ksiądz kanonik mgr Tadeusz Dobrucki reprezentujący Lubuskie Katolickie Towarzystwo Uniwersytetów Ludowych i dr Władysław Pawełczak. Na opiekuna ośrodka kształcenia w Szprotawie powołany został dr inĚź. Henryk Bujak z Katedry Hodowli Roślin, który pełnił tę funkcję do czasu zamknięcia tego punktu w 2003 r. Pierwsza rekrutacja na studia zaoczne odbyła się w 2000 r. Na obydwa kierunki przyjęto 60 studentów. Studenci studiowali w Szprotawie przez pierwsze cztery semestry, a następnie kontynuowali naukę we Wrocławiu.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia w Głubczycach (woj. Opolskie) 

Zamiejscowe studia zaoczne w Głubczycach na kierunku technika rolnicza i leśna zostały utworzone z inicjatywy rektora prof. Tadeusza Szulca i dziekana Wydziału Rolniczego prof. Andrzeja Koteckiego. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało przez rektora  prof. Tadeusza Szulca i starostę powiatu głubczyckiego mgr. Dariusza Kaśkowa 7 lutego  2001 r. w siedzibie starostwa w Głubczycach w obecności przedstawicieli Akademii Rolniczej i starostwa. Uczelnię reprezentowali ponadto: prorektor ds. nauki prof. Józef Szlachta, dziekan Wydziału Rolniczego prof. Andrzej Kotecki oraz prodziekani dr hab. Jan Matuła i dr hab. Marian Wiercioch. Ze strony starostwa obecni równieĚź byli: wicestarosta powiatu mgr inĚź. Stanisław Trajzner, kierownik Wydziału Oświaty mgr inĚź. Tomasz Seń, przedstawiciele Komisji Oświaty mgr Ireneusz Węgrzyn i mgr Andrzej Wesołowski oraz dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach mgr inĚź. Stanisław Suchecki. Kształcenie odbywało się w Zespole Szkół Mechanicznych w Głubczycach. Pełnomocnikiem dziekana Wydziału podczas funkcjonowania zamiejscowego punktu kształcenia w Głubczycach był prof. dr hab. Zygmunt Owsiak, który pełnił tę funkcję do czasu zamknięcia tego punktu w 2003 r.

Zamiejscowy Punkt Kształcenia w Grabonogu (pow. Gostyński, woj. Wielkopolskie) 

Inicjatorem powstania zamiejscowego punktu kształcenia studentów w Grabonogu był dr inĚź. Stanisław Sroka, ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych. Jego staraniem 25 lutego 2002 r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Akademią Rolniczą we Wrocławiu a powiatem gostyńskim w sprawie uruchomienia Zawodowych Studiów Zaocznych Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunkach rolnictwo oraz zootechnika w Zespole Szkół Rolniczych w Grabonogu. Na potrzeby zamiejscowego ośrodka utworzono nowoczesną pracownię chemii, wyposaĚźono pracownię do botaniki i zoologii w elektroniczne mikroskopy oraz zakupiono inne potrzebne środki dydaktyczne. Cykl kształcenia na obydwu kierunkach obejmował prowadzenie zajęć dydaktycznych na miejscu przez pierwsze dwa lata, a następnie kontynuację studiów na macierzystej Uczelni we Wrocławiu.

Uroczysta inauguracja roku akademicznego 2002/2003 i rozpoczęcie działalności zamiejscowego punktu kształcenia w Grabonogu odbyło się w dniu 1 paĹşdziernika 2002 r., na którą przybyli między innymi rektor Akademii Rolniczej we Wrocławiu prof. dr hab. Tadeusz Szulc oraz dziekani Wydziału Rolniczego prof. dr hab. Andrzej Kotecki i Wydziału Zootechniki prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański. Studia rozpoczęło 60 studentów, w tym na kierunku rolnictwo 39 osób, a na kierunku zootechnika 21 osób. W następnym roku akademickim 2003/2004 naukę rozpoczęło 64 studentów, z czego na kierunku rolnictwo 50 osób, na kierunku zootechnika 14 osób. W kolejnym roku działalności ośrodka zamiejscowego studia na kierunku rolnictwo podjęło 32 studentów. Z powodu słabnącego zainteresowania tą formą kształcenia studia w Grabonogu zawieszono w 2007 r.

Pełnomocnikiem dziekana Wydziału podczas funkcjonowania zamiejscowego punktu kształcenia w Grabonogu był dr hab. Henryk Bujak.