Jesteś w: JEDNOSTKI I ORGANIZACJE > JEDNOSTKI MIĘDZYWYDZIÁOWE,POZAWYDZIÁOWE I OGÓLNOUCZELNIANE > Centrum Sieci Komputerowych
Centrum Sieci Komputerowych

Początki Centrum Sieci Komputerowych sięgają roku 1972, kiedy to powstała Pracownia Elektronicznych Technik Obliczeniowych dysponująca maszyną cyfrową ODRA 1003, którą Zakład Zastosowań Matematyki Instytutu Geodezji i Zastosowań Matematycznych otrzymał nieodpłatnie od Politechniki Wrocławskiej. W Pracowni wykonywano obliczenia statystyczne i w niewielkim stopniu inĚźynierskie, a takĚźe rozpoczęto szkolenie studentów kierunków technicznych w zakresie programowania w Języku MOST-2 i zorganizowano pierwsze kursy dla pracowników Uczelni.

W 1976 r., dzięki staraniom pracowników Zakładu Zastosowań Matematyki, Politechnika Wrocławska przekazała naszej Uczelni, takĚźe nieodpłatnie, uĚźywany komputer ODRA 1204. Wtedy to powstał Ośrodek Obliczeniowy, który zaczął na tej maszynie świadczyć usługi obliczeniowe pracownikom i studentom. Rozpoczęto teĚź szkolenie studentów i pracowników Uczelni w zakresie programowania w języku ALGOL-1204.

W 1978 r. w Ośrodku Obliczeniowym zainstalowano końcówkę obliczeniową podłączoną do komputera ODRA 1305 w ZETO Wrocław, który pracował pod kontrolą wielodostępnego systemu GEORGE III. Dzięki temu moĚźliwe było korzystanie z komputera o większej mocy obliczeniowej, a takĚźe pisanie i uruchamianie programów nie tylko  w ALGOL, ale i w innych językach.

Zakupiony w 1980 r. dla Ośrodka Obliczeniowego komputer polskiej produkcji MERA-400 dawał juĚź moĚźliwości programowania w językach FORTRAN, ALGOL  i BASIC, a cztery terminale umoĚźliwiały uruchamianie zadań przez programistów i studentów. W Ośrodku Obliczeniowym wykonywano obliczenia statystyczne, numeryczne i inĚźynierskie z zakresu geodezji, hydrologii i gospodarki wodnej, rolnictwa, zootechniki i weterynarii.

W 1983 r. zmieniono nazwę Ośrodka na Uczelniany Ośrodek Obliczeniowy. Był on juĚź wówczas jednostką samodzielną i świadczył usługi wszystkim zainteresowanym jednostkom organizacyjnym Uczelni w zakresie obliczeń, opracowania danych  i programów komputerowych, konsultacji w zakresie informatyki, statystyki matematycznej, metod numerycznych, matematyki, a takĚźe prowadził szkolenia dla pracowników.

Uczelniany Ośrodek Obliczeniowy utworzył w 1986 r. pierwszą dydaktyczną pracownię komputerową, wyposaĚźoną w osiem mikrokomputerów ZX-Spektrum, w której szkoleni byli studenci  i pracownicy Uczelni w zakresie obsługi komputera i programowania w języku BASIC.  W następnych latach Ośrodek utworzył kolejne sale komputerowe do prowadzenia dydaktyki, a sprzęt sukcesywnie był unowocześniany.

W 1988 r. Zakupiono dla Uczelnianego Ośrodka Obliczeniowego cztery komputery kompatybilne z IBM PC XT, które były udostępniane zarówno pracownikom, jak i studentom Uczelni, a sam Ośrodek rozpoczął szkolenie pracowników w zakresie ich obsługi, a takĚźe programowania w języku PASCAL. W tym samym czasie ODRA 1204 została przekazana poza Uczelnię. Zmienił się zakres usług Ośrodka, który oferował innym jednostkom Uczelni pomoc przy zakupie i eksploatacji sprzętu, a takĚźe wdraĚźaniu nowego oprogramowania.

Akademia Rolnicza w 1992 r. dzięki staraniom i pilotaĚźowi Ośrodka i Działu Aparatury Naukowej jako pierwsza uczelnia we Wrocławiu rozpoczęła budowę sieci światłowodowej. Zbudowana została część szkieletowa sieci, która połączyła budynki Uczelni połoĚźone  w rejonie pl. Grunwaldzkiego.

W 1993 r. sieć Akademii Rolniczej przyłączona została do węzła sieci krajowej NASK, znajdującego się w Politechnice Wrocławskiej. Był to zalążek Wrocławskiej Akademickiej Sieci Komputerowej WASK. Pracownicy zaczęli powszechnie korzystać z poczty elektronicznej oraz łączyli się przez Internet z całym światem.

Rozszerzenie zakresu działalności sprawiło, Ěźe w 1993 r. Uczelniany Ośrodek Obliczeniowy zmienił nazwę na Ośrodek Zastosowań Informatyki. Dwa lata póĹşniej rozpoczęto wdraĚźanie systemu Obsługi Rekrutacji i Obsługi Dziekanatów. W 1996 r. zakończono kolejny etap inwestycji związanej z budową komputerowej sieci światłowodowej łączącej dziewięć budynków zlokalizowanych w rejonie Biskupina, a takĚźe zakupiono dwa serwery: główny  i serwer kampusu „Biskupin”. Inwestycja objęła równieĚź przyłączenie do uczelnianej sieci komputerowej jednostek organizacyjnych rozmieszczonych przy ul. Norwida i pl. Grunwaldzkim. W 1997 r. m.in. zorganizowano i przeprowadzono cykl szkoleń dla pracowników, głównie administracji oraz studentów z zakresu obsługi komputera. W kolejnym roku kontynuowano szkolenia oraz uruchomiono serwer do obsługi studentów i udostępniono ploter dla studentów wykonujących projekty przy uĚźyciu komputera. Natomiast w 1999 r. opracowano i wdroĚźono procedury zabezpieczenia sieci, sprzętu i oprogramowania komputerowego przed skutkami problemu roku 2000.

W czerwcu 2000 r. Ośrodek Zastosowań Informatyki został przekształcony w poza- wydziałową jednostkę Akademii Rolniczej o nazwie Centrum Sieci Komputerowych i przeniósł się do gmachu głównego. W kolejnych latach kontynuowano prace związane z rozbudową i modernizacją uczelnianej sieci komputerowej. Do waĚźniejszych inwestycji sieciowych moĚźna zaliczyć m.in.: rozpoczęcie w 2001 r. podłączania do struktury uczelnianej sieci komputerowej Domów Studenckich – w pierwszej kolejności Domu Studenckiego „Arka”, a w następnym roku domów: „Labirynt”, „Zodiak”, „Talizman” i „Centaur”; w 2003 r. rozpoczęto prace związane z łączem radiowym z Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pawłowicach oraz jednostkami zlokalizowanymi przy ul. Bartla, które zakończono w 2004 r.; rok póĹşniej rozpoczęto prace nad podłączeniem do sieci basenu i Centrum Naukowo-Dydaktycznego oraz Hotelu Asystenta zakończone w 2006 r.; w kolejnym roku rozpoczęto budowę uczelnianej sieci komputerowej w nowo budowanym Centrum BioinĚźynierii na Biskupinie zakończone w 2009 r. oraz zmodernizowano węzły sieci w Gmachu Głównym i Kampusie Biskupin; w 2008 r. podłączono do sieci Ośrodek Sportu; w 2009 r. uruchomiono bezprzewodową sieć komputerową w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pawłowicach oraz na terenie Rolniczych Zakładów Doświadczalnych na Swojcu.

W ostatnich latach pracownicy Centrum Sieci Komputerowych uczestniczyli w następujących pracach: wdrażanie nowego systemu dziekanatowego i rekrutacyjnego eORDO, wdrożenie systemu Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (2007 r.), uruchomienie nowego systemu pocztowego (2008 r.), wdrożenie obsługi procesu produkcji Elektronicznej Legitymacji Pracowniczej (2009 r.).

W latach 1972–1976 dr Henryk Jakubicki był Pełnomocnikiem Rektora ds. Komputeryzacji Uczelni a od 1976 do 1987 r. pełnił funkcję kierownika jednostki. W kolejnych latach kierownikiem jednostki był dr Jan Chomicz (1987–1990), następnie dr Henryk Jakubicki (1990–2001), dr Roman Dąbrowski (2001–2007) a od 2008 r. jest mgr Piotr Władysław Sawicki.

W Centrum Sieci Komputerowych zatrudnionych jest 12 osób, w tym 3 w wymiarze pół etatu.