Jesteś w: WYDZIÁ BIOLOGII I HODOWLI ZWIERZĄT > INSTYTUTY I KATEDRY BIHZ > Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt
Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt

Utworzona na bazie powstałej w 1945 r. Katedry Małych Zwierząt UĚźytkowych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. W skład Wydziału Zootechnicznego WSR wchodzi od 1952 r. jako Katedra Zoohigieny, w latach 1970–1982 jako Zakład Zoohigieny w ramach Instytutu Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej, następnie jako samodzielny Zakład i Katedra. W 1993 r. zmienia nazwę na Katedrę Higieny Zwierząt i Środowiska Hodowlanego. Od 1995 r. funkcjonuje w Katedrze pracownia pszczelarstwa.

Działalność naukowa Katedry koncentruje się na zagadnieniach oddziaływania czynników środowiskowych na funkcje fizjologiczne, zdrowotność i produkcyjność zwierząt gospodarskich, technologicznych i technicznych metodach optymalizacji warunków utrzymania zwierząt w budynkach inwentarskich. Inne waĚźniejsze nurty badawcze to ocena wpływu skaĚźeń przemysłowych na zwierzęta gospodarskie, zastosowanie naturalnych dodatków mineralno-organicznych i biostymulatorów w profilaktyce chowu cieląt, prosiąt, owiec i drobiu oraz metody utylizacji odpadów z przemysłu rolno- -spoĚźywczego.

Organizatorem i kierownikiem, początkowo Katedry Małych Zwierząt UĚźytkowych, a póĹşniej Katedry Zoohigieny, był inicjator tej dyscypliny na uczelniach rolniczych w Polsce i twórca naukowej szkoły zoohigieny i współzałoĚźyciel Międzynarodowego Towarzystwa Higieny Zwierząt (ISAH) – prof. dr hab. Mieczysław Cena. Po nim w latach 1984–1988 – prof. dr hab. Anatol Grzegorzak, a następnie prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański. Ze szkoły naukowej prof. Mieczysława Ceny wyszli póĹşniejsi profesorowie innych uczelni, znani w dziedzinie zoohigieny i ekologii: Tomasz Janowski (Kraków), Zbigniew Czajkowski (Szczecin), Marek Gregorczuk (Gliwice) i Włodzimierz Jezierski (Warszawa).

Aktualnie kadrę nauczycieli akademickich w Katedrze stanowi 8 nauczycieli, w tym 3 profesorów, 1 doktor habilitowany i 4 doktorów.

W Katedrze funkcjonuje Laboratorium Biochemiczne, Pracownia Pszczelarska i Pracownia Ekotoksykologiczna oraz studia podyplomowe „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy”.