Jesteś w: WYDZIÁ PRZYRODNICZO- TECHNOLOGICZNY > ROZWÓJ WYDZIÁU W LATACH 1951-2011 > Działalność badawcza
Działalność badawcza

Od 1951 r. na Wydziale Rolniczym aktywnie rozwijała się działalność naukowo-badawcza. Funkcję tę podporządkowano głównie potrzebom dydaktycznym i rozwiązywaniu problemów praktycznych w szeroko pojętej gospodarce Ěźywnościowej kraju. W tym czasie pracownicy Wydziału opublikowali ponad 20 tysięcy oryginalnych prac twórczych w liczących się krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych. Bardzo duĚźo popularnonaukowych, popularnych i róĚźnych instrukcji wdroĚźeniowych opublikowali pracownicy, takĚźe w czasopismach rolniczych.

Pracownicy naukowi Wydziału byli inicjatorami projektów badawczych i ich realizatorami, często w interdys cyplinarnym zakresie. Jako przykład moĚźna wymienić program obejmujący zagadnienia związane z chemizacją produkcji rolniczej (np. nawoĚźenie, ochrona roślin) czy teĚź program zagospodarowania obszarów rolniczych na terenach górskich i podgórskich w Sudetach. Funkcje koordynatorów tych i innych programów pełnili profesorowie Wydziału Rolniczego, którzy nawiązywali współpracę z wieloma specjalistami innych uczelni wyĚźszych w kraju.

W latach 1991–2000 na Wydziale Rolniczym zrealizowano 106 grantów finansowanych przez Komitet Badań Naukowych, a po roku 2000 pracownicy Wydziału zrealizowali aĚź 153 granty finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa WyĚźszego. Większość tych grantów miała charakter autorski, a kilka z nich – rozwojowy zakończony patentem lub wdroĚźeniem. Na Wydziale realizowane są równieĚź projekty badawcze finansowane przez Unię Europejską w ramach 5., 6. i 7. Programu Ramowego, a takĚźe programy edukacyjne  w zakresie nowych kierunków studiów i doskonalenia zawodowego kadr doradczych rolnictwa czy producentów rolnych.