Jesteś w: WYDZIÁ PRZYRODNICZO- TECHNOLOGICZNY > INSTYTUTY I KATEDRY WPT > Katedra Kształtowania AgroekosystemĂłw i TerenĂłw Zieleni
Katedra Kształtowania Agroekosystemów i Terenów Zieleni

Katedra Kształtowania Agroekosystemów i Terenów Zieleni powstała w roku 2010 w wyniku połączenia dwóch katedr: Kształtowania Agroekosystemów oraz Łąkarstwa i Kształtowania Terenów Zieleni.

Historia obu katedr rozpoczęła się na przełomie lat 1945/1946 w strukturach Wydziału Rolniczego Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. ZałoĚźycielem i organizatorem byłej Katedry Ogólnej Uprawy Roli i Roślin (od roku 2009 Katedry Kształtowania Agroekosystemów) był prof. Bolesław Świętochowski. Następnym kierownikiem został prof. Bronisław Jabłoński (1965–1986). W latach 1970–1982 Katedra wchodziła w skład Instytutu Uprawy Roli i Roślin, a po 1982 r. w wyniku transformacji ustrojowych odzyskała dawną nazwę i samodzielność. W okresie 1986–1995 Katedrą kierował prof. dr hab. Roman Krężel, następnie funkcje tę pełnili kolejno: dr Ryszard Gandecki (1995–1999), prof. dr hab. Danuta Parylak (1999–2005), a od roku 2005 – prof. dr hab. Leszek Kordas.

Organizatorami byłej Katedry Uprawy Łąk i Pastwisk w roku 1946 byli prof. dr hab. Zygmunt Golonka i st. asystent Włodzimierz Lidtke. Prof. Z. Golonka kierował pracami Katedry od jej powstania aĚź do przejścia na emeryturę w 1960 r. Następnymi kierownikami Katedry byli: prof. dr Włodzimierz Lidtke (1961–1982), prof. dr hab. Zygmunt Mikołajczak (1983–1998) oraz prof. dr hab. Franciszek Gospodarczyk (1998–2004). W roku 1998 zmieniono nazwę jednostki na Katedrę Łąkarstwa i Kształtowania Terenów Zieleni. W latach 2004–2010 Katedrą kierował dr hab. Karol Wolski, prof. nadzw.

Aktualnie w skład Katedry wchodzą trzy zakłady: Zakład Herbologii, Zakład Łąkarstwa i Kształtowania Terenów Zieleni oraz Zakład Systemów Uprawy Roli i Roślin.

W zespole dydaktyczno-naukowym pracuje obecnie: pięciu profesorów, 10 adiunktów oraz 10 pracowników technicznych.

Główne problemy badawcze realizowane w Katedrze:

  • wzajemne relacje między składnikami agrocenozy;
  • biologia, ekologia i zwalczanie chwastów, zwłaszcza metodami agrotechnicznymi;
  • optymalizacja warunków siedliskowych dla roślin uprawnych;
  • nowe technologie uprawy roli i roślin (w tym roślin energetycznych) z elementami rolnictwa zrównowaĚźonego i ekologicznego;
  • modelowanie płodozmianów oraz ekologiczne i produkcyjne skutki ich upraszczania;
  • zagospodarowanie odłogów;
  • wykorzystanie traw w produkcji pasz, rekultywacji, ochronie przyrody oraz rekreacji;
  • waloryzacja przyrodnicza krajobrazu i wykorzystanie roślin w kształtowaniu terenów zieleni.

W zakresie działalności badawczej Katedra współpracuje z wieloma ośrodkami zagranicznymi: Uniwersytetem w Giessen, Uniwersytetem Rolniczym i Leśnym w Brnie, Uniwersytetem w Czeskich Budziejowicach, Instytutem Rolniczym w Aberdeen (Szkocja),  Katedrą Łąkarstwa Uniwersytetu w Gissen (Niemcy), Duńskim Instytutem Nauk Rolniczych w Alborg, Instytutem UĚźytków Zielonych w Bańskiej By strzycy (Słowacja), ́otewskim Uniwersytetem Rolniczym w Jełgawie, Instytutem Rolniczym w Atheury (Irlandia) oraz Uniwersytetem Przyrodniczym w Tartu (Estonia).