Jesteś w: JEDNOSTKI I ORGANIZACJE > JEDNOSTKI MIĘDZYWYDZIÁOWE,POZAWYDZIÁOWE I OGÓLNOUCZELNIANE > Studium JęzykĂłw Obcych
Studium Języków Obcych

W roku 1951 utworzono Zakład Języków Obcych. Na mocy zarządzenia Ministra Szkolnictwa WyĚźszego z 2 lutego 1953 r. we wszystkich uczelniach wyĚźszych powołane zostały międzywydziałowe jednostki dydaktyczne zwane Studium Języków Obcych, przemianowane następnie na Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych (SPNJO).

Pierwszym kierownikiem SPNJO był dr Franciszek Jankowski. W roku 1955 w wyniku reorganizacji SPNJO wszyscy pracownicy, z wyjątkiem Gwido Wrzosińskiego, zostali zwolnieni i utworzono nowy zespół lektorów, którego kierownikiem została mgr Marta Ryziewicz.

W roku 1960 Studium otrzymało cztery nowe pomieszczenia, z których trzy przeznaczone były na sale dydaktyczne. Początkowo obligatoryjnym dla wszystkich studentów był język rosyjski.

W roku 1973 mgr Marta Ryziewicz przeszła na emeryturę, a kierownictwo SPNJO objął mgr Jerzy Petryński.W 1976 r. kierownikiem został mgr Józef Ragiel, który pełnił tę funkcję do roku 1991. W tym teĚź roku Studium zmieniło nazwę na Studium Języków Obcych (SJO) oraz przeniesione zostało do pawilonu po Studium Wojskowym przy ul. Bartla 6.

W latach 1991–1997 kierownikiem Studium Języków Obcych była mgr Jolanta Król. We wrześniu 1997 r. funkcję kierownika jednostki objęła mgr Jadwiga Bolechowska, która od roku 1998 jest jednocześnie koordynatorem programów międzynarodowych w dziale współpracy z zagranicą.

W roku 2003 podczas obchodów 50-lecia istnienia SJO jednostka została uhonorowana medalem „Za Zasługi dla Wydziału InĚźynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji”. W roku 2004 SJO rozszerzyło swoją działalność, przystępując do realizacji projektów międzynarodowych oraz stworzyło studentom i pracownikom moĚźliwość zdawania egzaminów na certyfikaty międzynarodowe (TELC, TOEIC, TOEFL).

W czerwcu 2006 r. SJO zostało przeniesione do budynku przy ul. M. Skłodowskiej-Curie.

Na przestrzeni lat zmieniały się zainteresowania i potrzeby studentów, co znalazło odzwierciedlenie w wyborze nowoĚźytnego języka obcego, a takĚźe strukturze zatrudnienia. 

Języki dotychczas nauczane (francuski, niemiecki, rosyjski) wypierane były stopniowo przez język angielski, a ostatnio dużą popularnością cieszy się język hiszpański, wprowadzony do oferty SJO w 2007 r. Ponadto, w programie nauczania na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej przedmiotem obowiązkowym jest język łaciński.

Obecnie najliczniejszą grupę nauczycieli akademickich stanowią angliści. Z biegiem czasu zmienia się równieĚź warsztat pracy. Obecnie dysponujemy salami dydaktycznymi wyposaĚźonymi w środki audiowizualne, salą multimedialną oraz wprowadzamy nauczanie języka obcego metodą e-learning