Jesteś w: JEDNOSTKI I ORGANIZACJE > STUDENCKI RUCH NAUKOWY > STUDENCKI RUCH NAUKOWY
STUDENCKI RUCH NAUKOWY

Jako pierwsze, bo juĚź w roku akademickim 1945/1946, powstało na Wydziale Rolnictwa Uniwersytetu Koło Rolnika. W 1946 r. utworzono Koło Naukowe Medyków Weterynaryjnych. Pierwsze lata działalności ograniczały się do organizowania pomocy dla studentów przyjeĚźdĚźających na studia, pomocy w szkoleniu rolników indywidualnych, a w póĹşniejszym czasie – dla organizujących się spółdzielni produkcyjnych. WaĚźnym kierunkiem działalności kół było pisanie i powielanie notatek z wykładów, skryptów, kolportaĚź wydawnictw rolniczych oraz organizowanie biblioteki.

W 1951 r., z chwilą powstania WyĚźszej Szkoły Rolniczej, nastąpił rozwój studenckiego ruchu naukowego. W zasadzie, na kaĚźdym Wydziale istniało jedno Koło, które dzieliło się na poszczególne sekcje. W ramach Koła Rolnika powstały sekcje: Ogólnej Uprawy Roli  i Roślin, Gleboznawstwa, Mechanizacji oraz Ochrony Roślin. Na Wydziale Melioracji Wodnych powstało Koło Naukowe Meliorantów.

Przełom lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych to kolejny etap wzrostu działalności studenckiego ruchu naukowego. Powstały nowe koła, m.in.:

- na Wydziale Rolniczym: Technologów Rolnych, Łąkarzy, Ekonomistów Rolnych, Genetyków i Hodowców Rolnych;

- na Wydziale Zootechnicznym: Hodowców Drobiu, Hodowców Bydła

- na Wydziale Melioracji Wodnych: Geodetów

Studenckie Koła Naukowe działające na poszczególnych wydziałach w róĚźnych okresach funkcjonowały  jako odrębne koła bądĹş jako sekcje.

Na początku lat siedemdziesiątych nastąpiła reorganizacja kół naukowych – sekcje przekształciły się w samodzielne koła naukowe. Studenci uczestniczyli w obozach naukowych związanych z akcją „ŚnieĚźnik”. Najlepszych 21 prac prezentowanych na studenckich sejmikach naukowych zostało opublikowanych  w Zeszycie Naukowym Uczelni.

W latach 1974–1975 aktywnie działały koła naukowe na Wydziale Rolniczym i Zootechnicznym, biorąc udział  w sejmikach i obozach naukowych. SKN Hodowli i Technologii Produkcji Zwierzęcej zdobyło puchar Rektora AR w Lublinie i I miejsce w Olsztynie,  a SKN Hodowców Bydła II miejsce w Olsztynie. Koła naukowe Wydziału Zootechnicznego odnosiły równieĚź sukcesy na sejmikach zagranicznych, m.in. w Debreczynie, Kiszyniowie, Nowym Sadzie.

W kwietniu 1974 r. studenci z kół naukowych Wydziału Melioracji Wodnych byli organizatorami VI Ogólnopolskiego Seminarium Kół Naukowych InĚźynierii Wodnej i Ochrony Środowiska. Uczestniczyli w międzyuczelnianym obozie naukowo-badawczym „Podgórzyn 1975” i „Podgórzyn 1976” oraz międzyinstytutowym obozie w Radkowie w 1976 r.

Członkowie SKN Geodetów w latach 1976–1979 byli organizatorami obozów naukowych na Szczelińcu.

W latach siedemdziesiątych za największą imprezę w historii studenckiego ruchu naukowego w kraju uwaĚźany był XI Ogólnopolski Zjazd Studenckich Kół Naukowych Akademii Rolniczych, który odbył się na naszej Uczelni 23–25 kwietnia 1976 r. W ZjeĹşdzie uczestniczyli równieĚź studenci z Czechosłowacji, NRD, Węgier i ZSRR.

W roku 1979 zanotowano regres w działalności studenckich kół naukowych, ale juĚź w rok póĹşniej nastąpił ponowny wzrost zainteresowania studentów ruchem naukowym.

W akcji „Lato 80” zorganizowano 20 obozów naukowych, w których uczestniczyło 265 studentów.

Do początku lat 80. część kół organizacyjnie i finansowo podlegała Zrzeszeniu Studentów Polskich. Z chwilą zawieszenia ZSP Uczelnia, poprzez Dział Spraw Studenckich, przejęła koła działające pod egidą Zrzeszenia. Koła naukowe przetrwały dzięki centralnemu zabezpieczeniu środków finansowych na ich działalność.

W 1982 r. w związku z reorganizacją Uczelni zaistniała konieczność zmian organizacyjnych w studenckim ruchu naukowym. Zapadła decyzja o rejestrowaniu i reaktywowaniu studenckich kół naukowych. Od tego czasu następuje ciągły wzrost aktywności studenckich kół naukowych.

W latach osiemdziesiątych zarejestrowano 28 Studenckich Kół Naukowych, a w latach 2005–2009 zarejestrowały swoją działalność 24 koła naukowe:

  • w 2005 r. SKN: InĚźynierii Rolniczej, Biotechnologów, Architektury Krajobrazu, Finansów  i Rachunkowości „Audyt”, Szczegółowej Uprawy „Koniczynka”, Ogrodników, Kształtowania Przestrzeni Wiejskiej, Pszczelarzy „Apis”, Technologii Rolnej i Przechowalnictwa, Dendrologii Stosowanej, Zoologów i Ekologów;
  • w 2006 r. SKN: Analiz Rynkowych, Zarządzania Jakością „TQM”, Międzywydziałowe SKN Rolnictwa Ekologicznego „Siewca”;
  • w 2007 r. SKN: Planowania Przestrzennego, „Sensoryk”, Kynologów, Technologii Drobiu  i Jaj, Teriologów;
  • w 2008 r. SKN: Genetyków „Marker”, Geoinformatyki;
  • w 2009 r. SKN: OrgChem, Odnawialnych Ěťródeł Energii „BioEnergia”, Bioinformatyków;
  • w 2010 r. (w trakcie rejestracji) SKN Antropologów „Juvenis”, SKN InĚźynierii Bezpieczeństwa „Bezpiecznik”.

Opracowywanie referatów na zebraniach kół, przygotowanie referatów na sejmiki krajowe i zagraniczne, prowadzenie kronik i gablot kół, organizowanie wyjazdów naukowo-poznawczych, obozów naukowych, wyjazdów na targi tematyczne w kraju i za granicą, wykonanie pomocy dydaktycznych czy strony internetowej Koła to tylko niektóre z form działalności Studenckich Kół Naukowych.

Od 1985 roku działalność SKN jest corocznie oceniana przez komisję powołaną przez prorektora ds. studenckich i nauczania. W skład komisji wchodzą przedstawiciele wszystkich wydziałów. Ocena prowadzona jest na podstawie kryteriów opracowanych przez pełnomocnika ds. studenckiego ruchu naukowego wspólnie z kuratorami wydziałowymi SKN, a obejmuje ona działalność w okresie roku akademickiego i działalność związaną z obozami naukowymi. Ranking kół prowadzony jest w klasyfikacji generalnej, jak równieĚź w skali wydziałów.

Ranking czołówki uczelnianej zmienił się w ostatnich latach. Trzy koła (sekcje) a mianowicie: SKN Hydrologów i Hydrotechników (I miejsce), Sekcja Anatomiczna SKN Medyków Weterynaryjnych (II miejsce), SKN Hodowców Drobiu (III lub II miejsce zamiennie), które pod koniec lat dziewięćdziesiątych zajmowały czołowe lokaty, ustąpiły miejsca SKN Doradztwa Rolniczego, Analiz Rynkowych, Medyków Weterynaryjnych. Ponadto, do najbardziej aktywnych kół należą: SKN Geodetów, Hodowców Drobiu, InĚźynierii Rolniczej, Technologii Rolnej i Przechowalnictwa. Trudno wymienić wszystkie działające koła, bowiem studencki ruch naukowy na naszej Uczelni ma długoletnie tradycje i duĚźe osiągnięcia.

Swoje prace studenci prezentują na sejmikach i konferencjach naukowych. Początkowo sejmiki na naszej Uczelni organizowane były co dwa lata, pierwszy w 1977 r., a od 1991 r. organizowane są corocznie i cieszą się bardzo dużym powodzeniem.

W dniach 13–14 maja 2010 r. zorganizowano na Uczelni jubileuszową XV Międzynarodową Konferencję Studenckich Kół Naukowych (XXVII Sejmik SKN). Wzięło w niej udział 584 studentów z kół naukowych ze wszystkich uczelni rolniczych w kraju, Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Zachodnio-Pomorskiego w Szczecinie, Uniwersytetu Opolskiego, Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz ekipy zagraniczne z Czech, Rosji i Słowacji. Zaprezentowano rekordową liczbę 250 w 17 sekcjach. Streszczenia wszystkich prac ukazały się w formie książkowej.

Oprócz Międzynarodowej Konferencji SKN odbywającej się tradycyjnie w maju studenccy entuzjaści nauki organizowali w minionych latach konferencje tematyczne:

  • w roku 1995 SKN Hydrologów i Hydrotechników zorganizowało I Ogólnopolskie seminarium „Woda i środowisko”, którego VII edycja odbyła się w 2007 r.;
  • w roku 2001 ówczesny SKN Rolnictwa Ekologicznego „Siewca” był organizatorem – I Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowej nt. „Rolnictwo ekologiczne”, która od 2002 r. zmieniła się w Międzynarodową Studencką Konferencję Naukową. VII Ogólnopolska i VI Międzynarodowa Studencka Konferencja Naukowa na powyĚźszy temat odbyła się w 2008 r;
  • w latach 2004–2010 odbyło się 7 edycji Studenckiej Międzynarodowej Konferencji Naukowej nt. „Warunki rozwoju obszarów wiejskich” organizowanej przez SKN Doradztwa Rolniczego;
  • w latach 2005–2007 odbyły się 3 Międzynarodowe Konferencje Meliorantów i InĚźynierów Środowiska nt. „Środowiskowe aspekty melioracji wodnych” których organizatorem było SKN Meliorantów;
  • w latach 2008–2009 SKN Analiz Rynkowych wspólnie z SKN Zarządzanie Jakością  „TQM” zorganizowało 2 edycje Ogólnopolskiej Konferencji Studenckiej nt. „Zarządzanie Jakością i Personelem”;
  • w 2009 r. SKN Genetyków i Hodowców Roślin zorganizowało I Konferencję Studenckich  Kół Naukowych nt.: „Biotechnologia roślin narzędziem w rękach młodego badacza”.

Ponadto, przedstawiciele SKN Analiz Rynkowych, Gleboznawstwa i Ochrony Środowiska, InĚźynierii Rolniczej, Ekologów i Botaników, Biotechnologów, Doradztwa Rolniczego, OrgChem, Zarządzania Jakością „TQM”, Hydrologów i Hydrotechników, Geodetów, Geoinformatyki, Planowania Przestrzennego oraz Międzywydziałowego SKN Rolnictwa Ekologicznego „Siewca” brali czynny udział w sejmikach i konferencjach krajowych i zagranicznych.

W ostatnich latach studenci prezentowali swój dorobek naukowy na konferencjach Studenckich Kół Naukowych za granicą: w Czeskich Budziejowicach, Kownie, Dublanach, Nowym Sadzie i Sankt Petersburgu oraz w kraju: w Olsztynie, Szczecinie, Rzeszowie, Siedlcach, Warszawie, zdobywając nagrody i wyróĚźnienia.

W roku 2005 przedstawicielka SKN Medyków Weterynaryjnych brała udział w projekcie badań profilaktycznych w Mali (Afryka)

Członkowie SKN Geodetów oraz Hydrologów i Hydrotechników zrzeszeni są równieĚź w studenckich organizacjach międzynarodowych i biorą udział w międzynarodowych konferencjach, m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Francji.

W ciągu roku akademickiego organizowane są liczne wyjazdy naukowe i naukowo-poznawcze do stacji badawczych, indywidualnych gospodarstw eksperymentalnych, rezerwatów przyrody, na targi krajowe i międzynarodowe, np. wyjazd na Międzynarodowe Targi Ekologiczne do ParyĚźa, Targi Ekologiczne w Berlinie czy Targi Techniczne w Hannowerze.

W okresie letnim corocznie organizowane są obozy naukowe. W latach 2000–2010 zorganizowano corocznie po 24–26 obozów naukowych, w których wzięło udział kaĚźdorazowo po 230–285 studentów. Członkowie SKN InĚźynierii Rolniczej prowadzili badania na Węgrzech. Wspólnie ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowali obóz naukowy studenci z Architektury Krajobrazu.

SKN Ekologów i Botaników, w ramach edukacji ekologicznej dla najmłodszych, rozpoczęło w 2008 r. współpracę ze Szkołą Podstawową Nr 4 w Bielawie, prowadząc zajęcia dla uczniów kl. I–III, studenci z SKN Technologii Rolnej i Przechowalnictwa sekcji Ěźywienia człowieka prowadzili we wrocławskich przedszkolach edukację nt. zdrowego odĚźywiania się.

Działalność studenckich kół naukowych nie byłaby taka prężna, gdyby nie opiekunowie naukowi, kuratorzy wydziałowi czy pełnomocnicy ds. studenckiego ruchu naukowego. Do wyróĚźniających się i zasłuĚźonych osób tego grona moĚźna zaliczyć:

  • na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt: dr hab. inĚź. Paweł Gajewczyk, prof. nadzw., dr inĚź. Teresa Gwara, prof. dr hab. inĚź. Stanisław Jasek, dr hab. inĚź. Ryszard Polechoński, prof. nadzw., prof. dr hab. Tadeusz Szulc, dr inĚź. Ewa Walkowicz;
  • na Wydziale InĚźynierii Kształtowania Środowiska i Geo dezji: prof. dr hab. inĚź. Stefan  Cacoń, prof. dr hab. inĚź. Alicja Czamara, prof. dr hab. Włodzimierz Czamara, dr hab. inĚź. Grzegorz Janik, dr inĚź. Jerzy Krężel, dr inĚź. Mirosław Kaczałek, dr inĚź. Krzysztof Mąkolski, prof. dr hab. inĚź. Leszek Pływaczyk, prof. dr hab. Marian Rojek;
  • na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej: prof. dr hab. Ryszard Badura, prof. dr hab. Michał Mazurkiewicz, prof. dr hab. Maria Nikołajczuk, prof. dr hab. Wojciech Nowacki, prof. dr hab. Norbert Pospieszny, prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak, dr Jerzy Wustinger; dr Agnieszka Noszczyk-Nowak;
  • na Wydziale Nauk o Ěżywności: prof. dr hab. Antoni Golachowski, doc. dr hab. Jerzy  Kiersnowski, prof. dr hab. Wiesław Kopeć, dr hab. inĚź. GraĚźyna Krasnowska, prof. nadzw., dr inĚź. Agnieszka Nawirska, prof. dr hab. Teresa Smolińska-Juny, dr hab. inĚź. Małgorzata Robak, prof. nadzw., dr inĚź. Tomasz Zięba;
  • na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym (dawniej Rolniczym): prof. dr hab. Włodzimierz Białczyk, prof. dr hab. Jerzy Drozd, dr inĚź. Andrzej Dyszewski, dr hab.inĚź. Cezary Kabała, prof. nadzw., prof. dr hab. Jan Kaczmarek, prof. dr hab. inĚź. Anna Karczewska, prof. dr hab. Michał Licznar, prof. dr hab. Danuta Parylak, dr inĚź. Joanna Pokorny, dr hab. inĚź. Józef Sowiński, prof. nadzw., dr inĚź. Roman Śniady.

Wspomnieć teĚź naleĚźy nieĚźyjących juĚź: prof. dr. hab. Bolesława Świętochowskiego – inicjatora pierwszego Koła, doc. dr. hab. Jana Aleksandrowskiego, mgr. Kazimierza Bukowskiego, doc. dr. hab. Witolda Czerwińskiego, dr. Franciszka Palucha, prof. dr. hab. Czesława Kanię wieloletnich opiekunów kół na Wydziale Przyrodniczo-Technologicznym (dawniej Rolniczym), prof. dr. hab. Piotra Niezgodzińskiego – kuratora SKN Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego (dawniej Rolniczego), prof. dr. hab. Jana Wierzbickiego – inicjatora Studenckiego Koła Naukowego na Wydziale InĚźynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji (dawniej Melioracji Wodnych), prof. dr. hab. inĚź. Bolesława Brosia równieĚź na Wydziale InĚźynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji, doc. dr. hab. Stefana Jaczewskiego i prof. dr. hab. Jerzego Kotlińskiego na Wydziale Biologii i Hodowli Zwierząt, prof. dr. hab. Tadeusza Martynowicza na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.