Jesteś w: WYDZIÁ MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ > AKTUALNY STAN WYDZIÁU > Struktura i baza
Struktura i baza

We wrześniu 2009 r. przeprowadzono restrukturyzację Wydziału i obecnie w jego skład wchodzi dziewięć katedr:

  • Katedra Biochemii, Farmakologii i Toksykologii;
  • Katedra Biostruktury i Fizjologii Zwierząt;
  • Katedra Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów;
  • Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych;
  • Katedra Higieny Ěżywności i Ochrony Zdrowia Konsumenta;
  • Katedra i Klinika Chirurgii;
  • Katedra Immunologii, Patofizjologii i Prewencji Weterynaryjnej;
  • Katedra Patologii;
  • Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich.

Zmiany w strukturze są wynikiem wprowadzania nowych standardów kształcenia i programu nauczania, a takĚźe dokonanej analizy rynku pracy. Liczne inwestycje i remonty przeprowadzane na Wydziale, poprawiając infrastrukturę i zbliĚźając ją do standardów europejskich, zapewniają nie tylko coraz lepsze warunki kształcenia, ale takĚźe rozwój działalności usługowej wszystkich klinik. W ostatnich trzech latach infrastruktura Wydziału przeszła generalną modernizację, co pozwoliło dostosować ją, w duĚźym stopniu, do wymogów europejskich.

W obrębie poszczególnych jednostek organizacyjnych Wydziału stworzone zostały wydziałowe pracownie i centra diagnostyczne, m.in. Pracownia Biologii Molekularnej, Pracownia Chromatografii, Pracownia Cytometrii Przepływowej, Centrum Diagnostyki Endoskopowej, Centrum Diagnostyki Kardiologicznej, Pracownia Obrazowania.

Do specjalistycznej aparatury, w którą wyposaĚźone są jednostki Wydziału, należą m.in. zintegrowane multimedialne stanowisko do wieloaplikacyjnego przyĚźyciowego monitoringu zwierząt (NigghtOwl), stanowisko do wielofunkcyjnych analiz fluorescencyjno-luminescencyjnych ze stacją graficznego przetwarzania danych, system do PCR w czasie rzeczywistym i Q5, fluoroskop do badań angiograficznych, urządzenie do inwazyjnych badań elektrofizjologicznych serca, płytowy system cyfrowego zapisu i obróbki obrazów rentgenowskich.

Bazę naukową i dydaktyczną Wydziału wspiera Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt ́ownych w Złotówku kierowany przez prof. dr. hab. Józefa Nicponia. Prowadzone są tutaj badania naukowe oraz zajęcia ze studentami związane z gospodarką łowiecko-hodowlaną. Ośrodek współpracuje z wieloma organizacjami w zakresie ochrony środowiska i zagroĚźeń zwierząt dziko Ěźyjących.