Jesteś w: JEDNOSTKI I ORGANIZACJE > JEDNOSTKI MIĘDZYWYDZIÁOWE,POZAWYDZIÁOWE I OGÓLNOUCZELNIANE > Biblioteka Główna
Biblioteka Główna

Biblioteka Główna powstała w kwietniu 1952 r. z połączenia bibliotek Wydziału Rolniczego i Weterynaryjnego.

Pierwszym organizatorem i długoletnim dyrektorem (1952–1971) był mgr Jan Morawski. Do roku 1955 biblioteka funkcjonowała w gmachu głównym, przy ul. Norwida 25. Magazyny, czytelnia i wypoĚźyczalnia znajdowały się w jednym pomieszczeniu. W początkowym okresie działalności starano się skompletować w bibliotece księgozbiór dydaktyczny dla studentów, podręczny (encyklopedie, słowniki, informatory) oraz podstawową literaturę dla pracowników wydziałów. W pierwszym roku istnienia księgozbiór biblioteki liczył 30 tys. woluminów. W roku 1955 biblioteka przeniosła się do zaadaptowanego budynku po Katedrze Mechanizacji Rolnictwa przy ul. Norwida 29, który w 1969 r. poddano kapitalnemu remontowi, uwzględniając potrzeby biblioteczne. Zorganizowano wówczas czytelnię ogólną, czytelnię pracowników nauki i czytelnię oddziału informacji naukowej.

W latach 1952–1955 biblioteka składała się z trzech oddziałów: Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów, Opracowania Zbiorów, Udostępniania Zbiorów. W 1955 r. utworzono Oddział Informacji Bibliograficznej. Od 1959 r. rozpoczęto opracowywanie księgozbiorów zakładowych. Struktura organizacyjna rozrastała się, dostosowując się do pełnionych przez bibliotekę funkcji. W 1976 r. biblioteka otrzymała nowe ramy organizacyjne – dyrektorem był wówczas mgr Józef Gerus (1971–1991) – powiększając dotychczasowe struktury o Oddział Katalogów i sekcje w obrębie Oddziałów: Opracowania i Informacji Naukowej.

Od początku istnienia biblioteki jej pracownicy przygotowywali publikacje dotyczące dokumentacji zbiorów własnych, bibliografii, bibliotekarstwa. Od 1955 r. ukazywał się kwartalny wykaz waĚźniejszych nabytków biblioteki głównej oraz wykaz czasopism otrzymywanych przez bibliotekę w danym roku. W 1960 r. opracowano bibliografię retrospektywną publikacji pracowników Uczelni za lata 1945–1959. Jej kontynuacja ukazywała się corocznie w Zeszytach Naukowych Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Opracowano teĚź bibliografię prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych za lata 1945–1960. W 1963 r. wydano centralny katalog czasopism posiadanych przez bibliotekę główną oraz biblioteki zakładowe z wykazem zasobów do 1960 r.

Działalność informacyjna prowadzona przez bibliotekę była początkowo oparta na materiałach informacyjnych polskich i zagranicznych (bibliografie, czasopisma przeglądowe, informatory). W latach następnych nawiązano współpracę z bibliotekami rolniczymi, Ośrodkiem Dokumentacji i Informacji Naukowej, Technicznej i Ekonomicznej, z międzynarodowym systemem informacji rolniczej Agris i Agroinform. Działania biblioteki w zakresie informacji naukowej rozpoczęły się od przygotowywania kartotek zagadnieniowych, serwisów informacyjnych, aby przejść w 1978 r. do działalności Ośrodka Selektywnej Informacji Naukowej (na podstawie bazy AGRIS). Działania te objęły swoim zasięgiem całą Polskę.

Działalność dydaktyczna obejmowała początkowo zajęcia z przysposobienia bibliotecznego dla studentów pierwszego roku studiów. PóĹşniej wprowadzono szkolenia dla studentów czwartego roku, młodych pracowników nauki oraz praktyki dla studentów bibliotekoznawstwa.

Od roku 1991 dyrektorem biblioteki jest mgr GraĚźyna Talar i wtedy zaczęły zmieniać się formy pracy biblioteki i jej struktura organizacyjna. Miało to związek z nowymi potrzebami uĚźytkowników, wzrostem moĚźliwości technologicznych, pojawieniem się nowych form zbiorów (dyskietki, CD, wydawnictwa multimedialne).

W końcu roku 1991 dyrekcja biblioteki opracowała plan kompleksowej komputeryzacji jednostki. Dwa lata póĹşniej rozpoczęto tworzenie komputerowego katalogu biblioteki. W następnym roku zakupiono system informatycznej obsługi SOWA; w sieci lokalnej pracowało wtedy pięć stacji roboczych. Oddział Udostępniania Zbiorów przystąpił do tworzenia bazy danych o czytelnikach i wypoĚźyczonych książkach. W strukturze biblioteki pojawiła się w 1995 r. Samodzielna Sekcja Automatyzacji Biblioteki. W tym samym roku uĚźytkownicy lokalnej sieci komputerowej Uczelni uzyskali moĚźliwość przeglądania zawartości dwóch bibliotecznych baz danych: Katalogu książek i czasopism Biblioteki Głównej i Bibliografii publikacji pracowników Akademii Rolniczej (w wersji tradycyjnej ukazywała się seria Bibliografie Zeszytów Naukowych Akademii Rolniczej we Wrocławiu). W roku 1996 katalog biblioteki został udostępniony w sieci miejskiej, biblioteka rozpoczęła prezentację swych działań w Internecie, czytelnikom umoĚźliwiono bezrewersowe zamawianie pozycji z katalogu komputerowego w sieci lokalnej i miejskiej. W 1997 r. katalog biblioteki udostępniono w Internecie.

W 2001 r. biblioteka współuczestniczyła w organizowaniu Konsorcjum Bibliotek Wrocławskich i jako jego członek dokonała zakupu systemu bibliotecznego ALEPH, uruchamiając jego kolejne funkcje. W latach następnych rozwijano przede wszystkim komputerowe usługi biblioteczno-informacyjne. Systematycznemu poszerzaniu ulegał dostęp do bieżącej informacji elektronicznej. Na początku 2000 r. udostępniano trzynaście baz danych z nauk rolniczych i pokrewnych (pięć spośród nich funkcjonowało w sieci uczelnianej). Z baz moĚźna było korzystać takĚźe w dwóch komputerowych pracowniach bibliotecznych. Dzięki udziałowi biblioteki w Śro- dowiskowym Systemie Udostępniania Baz Danych pracownicy Uczelni zyskali od roku 1999 dostęp do czterech światowych baz.

W końcu lat 90. pojawiła się tendencja do skupiania się bibliotek w konsorcja, aby w ich ramach zapewnić swoim uĚźytkownikom dostęp do pełnotekstowych baz danych. W roku 2009 biblioteka oferowała dostęp w sieci uczelnianej do 22 600 tytułów czasopism elektronicznych (poprzez serwisy Elsevier Science, Springer/Kluwer, ProQuest, Blackwell/Wiley oraz czasopisma Science i Nature), 409 tytułów polskich książek elektronicznych (baza „ibuk” PWN -u) oraz czterech bibliograficznych baz danych (CAB, FSTA, SCI-Ex, SCOPUS).

Od roku 2005 w bibliotece realizowana jest „Strategia rozwoju Biblioteki Głównej”. Wszystkie działania pracowników biblioteki dotyczące realizacji strategii podporządkowane są wizji biblioteki hybrydowej (zbiory w wersji drukowanej i elektronicznej), doskonalącej swe usługi zgodnie z potrzebami Uczelni, wyposaĚźonej w nowoczesny sprzęt, z przyjazną czytelnikom przestrzenią biblioteczną i bibliotekarzami nieustannie podnoszącymi swe kwalifikacje.

W 2006 r. biblioteka przystąpiła do Konsorcjum Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa, gdzie z roku na rok powiększa kolekcję Uniwersytetu Przyrodniczego w zakresie książki dawnej i pozycji z Wydawnictwa Uczelni.

W końcu roku 2010 zbiory biblioteki liczyły 211 585 vol., biblioteka obsługiwała 11 049 czytelników, wypoĚźyczając im 96 731 vol. Biblioteczna baza komputerowa rejestrowała 124 461 egzemplarzy książek i 13 519 egzemplarzy czasopism.

Działalność szkoleniowa obejmuje nadal zajęcia z przysposobienia bibliotecznego dla studentów I roku wszystkich wydziałów Uczelni oraz szkolenia dla wszystkich zainteresowanych korzystaniem z bibliotecznych zasobów elektronicznych. W bibliotece realizowane są równieĚź programy praktyk zawodowych studentów Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, słuchaczy Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy oraz staĚźe specjalistyczne pracowników wrocławskich bibliotek naukowych.