Jesteś w: WYDZIÁ PRZYRODNICZO- TECHNOLOGICZNY > INSTYTUTY I KATEDRY WPT > Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych
Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych

W 1946 r. utworzono Katedrę Ekonomii i Polityki Rolnej. Jej organizatorem  i pierwszym kierownikiem był prof. dr hab. Władysław Tilgner. W roku 1950 kierownictwo objął dr Bogdan Kopeć. W tym czasie zmieniono nazwę na Katedrę Socjalistycznych Przedsiębiorstw Rolnych. Po kolejnej zmianie struktury Wydziału w 1957 r. znów zmieniono nazwę na Katedrę Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa. W roku 1970 przekształcono  Katedrę w Instytut Ekonomiki i Organizacji Rolnictwa. Dyrektorem Instytutu do roku 1976 był prof. dr hab. B. Kopeć, a następnie prof. dr hab. Teodor Nietupski. W 1994 r. Instytut przemianowano na Katedrę. Pierwszym kierownikiem Katedry był prof. dr hab. Teodor Nietupski, następnie prof. dr hab. Józef Ryznar, a od 2007 r. prof. dr hab. Barbara Kutkowska.  W Katedrze pracują: dwóch profesorów tytularnych, pięciu profesorów nadzwyczajnych,  22 adiunktów ze stopniem doktora i czterech asystentów. W 2008 r. zmieniono nazwę na Katedrę Ekonomii i Zarządzania. W maju 2010 r. w ramach restrukturyzacji Wydziału powstał Instytut Nauk Ekonomicznych i Społecznych w wyniku połączenia Katedry Ekonomii i Zarządzania z Katedrą Nauk Humanistycznych. Zwiększył się skład osobowy Instytutu o jednego doktora habilitowanego i czterech doktorów. Dyrektorem Instytutu została prof. dr hab. Barbara Kutkowska.

Działalność naukowo-badawcza Instytutu koncentruje się wokół następujących problemów:

  • zrównowaĚźonego rozwoju obszarów wiejskich i przemian agrarnych na Dolnym Śląsku;
  • oddziaływania instrumentów WPR na gospodarstwa i obszary wiejskie oraz przekształceń własnościowych i strukturalnych w rolnictwie;
  • procesów integracyjnych w rolnictwie;
  • ekonomiczno-organizacyjnych ochrony roślin i środowiska, ekonomicznych aspektów mechanizacji gospodarstw oraz ekologizacji w rolnictwie;

  • sprawności oddziaływania słuĚźb doradczych i procesów integracyjnych w rolnictwie;

  • zarządzania i efektywności ekonomicznej przedsiębiorstw oraz strategii firm na rynkach międzynarodowych;

  • preferencji konsumentów produktów Ěźywnościowych w Polsce i wybranych krajach UE;

  • rozwoju regionalnego;

  • oddziaływania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych na gospodarkę;

  • oddziaływania administracji publicznej na obszary wiejskie.

 Instytut współpracuje z wieloma ośrodkami naukowymi krajowymi i zagranicznymi: WyĚźszą Szkołą Rolniczą w Brnie (Republika Czeska), Weihenstephan abt. Triesdorf (Niemcy), University of Georgia (USA), z Uniwersytetem Południowoczeskim w Czeskich Budziejowicach oraz Hochschule Zittau/Gorlitz (Niemcy).

W Instytucie pracowali: prof. dr hab. Wanda Mierzejewska, prof. dr hab. Jan Sondel, prof. dr hab. Jan Ludwiczak, prof. dr hab. Franciszek Kapusta, doc. dr hab. Władysław Świdziński, którzy wnieś li twórczy wkład w jego rozwój.