Jesteś w: WYDZIÁ MEDYCYNY WETERYNARYJNEJ > AKTUALNY STAN WYDZIÁU > AKTUALNY STAN WYDZIÁU
AKTUALNY STAN WYDZIÁU

Wydział Medycyny Weterynaryjnej jest jednym z czterech wydziałów weterynaryjnych w kraju. Ma uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych. Na kierunku weterynaria na jednolitych studiach magisterskich stacjonarnych  i niestacjonarnych kształci się 1 350 studentów (równieĚź w systemie English Division). Ponadto prowadzone są czteroletnie studia doktoranckie oraz cztero- lub sześciosemestralne podyplomowe studia specjalizacyjne dla lekarzy weterynarii.

Obecnie na Wydziale zatrudnionych jest 178 pracowników, w tym 107 nauczycieli akademickich. Wśród pracujących tu nauczycieli 35 osób to samodzielni pracownicy naukowi, w tym 22 posiada tytuł naukowy profesora. Zatrudnieni są tutaj najwyĚźszej klasy specjaliści, dzięki którym udaje się osiągać cele badawcze i dobrze kształcić przyszłych lekarzy weterynarii. W czasie minionych 65 lat dyplom lekarza weterynarii otrzymało 6 794 absolwentów, wypromowanych zostało 600 doktorów nauk weterynaryjnych i 123 doktorów habilitowanych. Studia weterynaryjne trwają 11 semestrów (5,5 roku). MoĚźna je odbywać  w języku angielskim, co cieszy się duĚźym zainteresowaniem – zarówno cudzoziemców, jak i polskich studentów. Dla tych ostatnich zajęcia z kilku przedmiotów prowadzone są, na ostatnich latach studiów, w języku angielskim.

Wydział jest aktywnym uczestnikiem unijnego programu Erasmus/Sokrates oraz przystąpił do europejskiego systemu punktów kredytowych ECTS. W ramach tego programu corocznie ok. 50 studentów naszego Wydziału kształci się przez okres jednego semestru na uniwersytetach państw Unii Europejskiej. W ostatnich latach na wrocławskim Wydziale Medycyny Weterynaryjnej coraz chętniej kształcą się studenci z unijnych fakultetów weterynaryjnych. Od roku akademickiego 2007/2008 kształcimy studentów według nowego programu nauczania, co doprowadzi do zmiany modelu kształcenia lekarzy weterynarii  w Polsce. Wprowadzono m.in. przedmioty gatunkowe, takie jak: choroby zwierząt gospodarskich (VII semestr), choroby koni (VIII semestr), choroby psów i kotów (IX semestr). W aktualnie realizowanym programie nauczania od III roku kaĚźdy student, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, wybiera przedmioty fakultatywne. Nowością jest wprowadzenie, w połowie semestru X i całym XI, staĚźy klinicznych. W tym czasie studenci odbywają tylko zajęcia praktyczne na wszystkich gatunkach zwierząt oraz w zakładach przetwórstwa spoĚźywczego i rzeĹşniach.

Na Wydziale prowadzone są równieĚź podyplomowe studia specjalizacyjne dla lekarzy weterynarii w zakresie chirurgii weterynaryjnej, chorób drobiu oraz ptaków ozdobnych, chorób psów i kotów, epizootiologii i administracji weterynaryjnej, higieny zwierząt rzeĹşnych i Ěźywności pochodzenia zwierzęcego, rozrodu zwierząt i weterynaryjnej diagnostyki laboratoryjnej. Studia specjalizacyjne realizowane na Wydziale ukończyło ok. 1 150 lekarzy weterynarii. Prowadzone są równieĚź 4-letnie stacjonarne studia doktoranckie, których słuchaczami są lekarze weterynarii oraz biotechnolodzy i biolodzy. Absolwenci studiów doktoranckich, po obronie pracy doktorskiej, uzyskują stopień doktora nauk weterynaryjnych. Obecnie na studiach doktoranckich kształci się 50 osób. 

Studenci Wydziału odbywają zajęcia praktyczne w ramach polikliniki i wyjazdowej całodobowej pomocy lekarsko-weterynaryjnej, a także w stacjach badawczo- -dydaktycznych w Pawłowicach i Radomierzu oraz Rolniczych Zakładach Doświadczalnych na Swojcu, gdzie mają do dyspozycji wszystkie gatunki zwierząt.

Na Wydziale aktywnie działa Studenckie Koło Naukowe Medyków Weterynaryjnych, które skupia wielu studentów stawiających pierwsze kroki w nauce. DuĚźe zaangaĚźowanie członków Koła w jego działalność przynosi im co roku wiele nagród i wyróĚźnień.