Jesteś w: JEDNOSTKI I ORGANIZACJE > OŚRODEK BADÃ ŚRODOWISKA LEŚNEGO I HODOWLI ZWIERZĄT ́OWNYCH UNIWERSYTETU PRZYRODNI > OŚRODEK BADÃ ŚRODOWISKA LEŚNEGO I HODOWLI ZWIERZĄT ́OWNYCH UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROĆAWIU
OŚRODEK BADAŃ ŚRODOWISKA LEŚNEGO I HODOWLI ZWIERZĄT ŁOWNYCH UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO WE WROCŁAWIU

Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt Łownych (OBŚLiHZŁ) rozpoczął działalność na podstawie Uchwały Senatu nr 22/2001 Akademii Rolniczej we Wrocławiu z dnia 27.04.2001 r.

Bazę Ośrodka stanowi obwód łowiecki nr 104 o pow. 7 655 ha, w tym 5 299 ha lasów, zlokalizowany w Nadleśnictwie Oleśnica woj. dolnośląskie, przekazany w zarząd Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przez Ministra Środowiska, początkowo na 10 lat, a od 2007 r. na czas nieokreślony.

Celem Ośrodka jest prowadzenie badań naukowych oraz zajęć dydaktycznych ze studentami, wykorzystując wzorcowo prowadzoną gospodarkę łowiecko-hodowlaną. Ośrodek prowadzi działalność na podstawie Regulaminu OBŚLiHZŁ Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zatwierdzonego przez rektora oraz opierając się na Ustawie z dnia 13.10.1995 r. Prawo łowieckie, wieloletnim łowieckim planie hodowlanym, a także rocznych planach działalności łowiecko-hodowlanej. Ośrodkiem zarządza Pełnomocnik Rektora, a jego organami pomocniczymi są Rada ds. Badań Naukowych i Rada ds. Łowiecko-Hodowlanych.

Głównym pomysłodawcą powołania Ośrodka Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt ́ownych i pierwszym Pełnomocnikiem Rektora ds. Ośrodka był prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń. Ośrodek mógł powstać równieĚź dzięki ogromnej Ěźyczliwości i decyzji ówczesnego rektora AR prof. dr. hab. dr. h.c. Tadeusza Szulca, a takĚźe dzięki decyzji, Ěźyczliwości i zgodzie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych mgr. Adama Płakseja oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Oleśnica mgr. Stanisława Bazana na wydzierĚźawienie terenu i leśniczówki.

W roku 2007 uzyskano zgodę Ministra Środowiska na dzierĚźawę obwodu na czas nieokreślony oraz Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu na dzierĚźawę budynków na okres 30 lat. Tak więc, po trudnym okresie pierwszych lat działalności Ośrodek Badań Środowiska Leśnego i Hodowli Zwierząt ́ownych staje się wartościowym, coraz bardziej rozpoznawalnym w kraju i za granicą centrum badawczym w zakresie gospodarki łowieckiej i ochrony środowiska. Unikatowy charakter Ośrodka i wysoki poziom naukowy realizowanych badań sprawiają, Ěźe z propozycją podjęcia współpracy zwracają się ośrodki naukowe innych uniwersytetów, ośrodki hodowli zwierząt łownych i zespoły badawcze parków narodowych.

Pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu we współpracy z pracownikami innych ośrodków naukowych realizują liczne badania z zakresu gospodarki łowieckiej, hodowli zwierząt dziko Ěźyjących i ochrony środowiska. Z inicjatywy OBŚLiHŹ, wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych i Zarządem Okręgowym PŹ, opracowano program badań nad zającem zmierzający do ustalenia przyczyn spadku stanu zajęcy i odbudowa ich pogłowia w Polsce. Prowadzone są takĚźe badania dotyczące zwierzyny płowej, dzika oraz lisa. Ośrodek jest organizatorem lub współorganizatorem sympozjów krajowych i międzynarodowych uwzględniających tematykę łowiecką bądĹş dotyczącą ochrony środowiska.

W Ośrodku odbywają się zajęcia terenowe dla studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt oraz Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego. Studenci zapoznają się z organizacją gospodarki łowieckiej, zasadami ochrony zwierząt poprzez umiejętne kształtowanie warunków środowiskowych. Prowadzone są równieĚź badania w ramach prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych. Na terenie Ośrodka działa Studenckie Koło Naukowe, a od 2002 r. takĚźe Studenckie Koło Myśliwych StaĚźystów, które składa się ze studentów, doktorantów róĚźnych lat studiów i wydziałów Uczelni.

Ośrodek prowadzi teĚź szeroką działalność popularyzatorską w prasie, radiu  i w telewizji oraz wśród młodzieĚźy szkolnej.

Ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w 2010 r. wybudowano Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, którego koszt utrzymania pokrywa Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Realizacja celów, w tym badań naukowych i kształcenia studentów, jest moĚźliwa dzięki prowadzeniu przez Ośrodek pełnej działalności łowiecko-hodowlanej. W ramach planu introdukcji oraz poprawy puli genowej wpuszczane są co roku do łowiska daniele, baĚźanty, a w ostatnich latach takĚźe zające.

Ośrodek prowadzi szeroką współpracę z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych, Nadleśnictwem Oleśnica, Władzami Okręgowymi Polskiego Związku ́owieckiego, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Władzami Miasta Wrocławia, Gminą Zawonia i Dobroszyce, Stacją Badawczą PŹ w Czempiniu oraz wieloma ośrodkami hodowli zwierzyny łownej w kraju i za granicą.