Strona główna   Strona główna
MUZEUM

- Profesorowie -

Zdzisław
Kiełbowicz

Urodził się 19 października 1954 r. w Wołowie w województwie dolnośląskim. Szkołę podstawową i następnie Państwowe Technikum Rolnicze ukończył w Wołowie w roku 1974. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Weterynaryjnym Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów w 1979 r. uzyskał dylom lekarza weterynarii i rozpoczął pracę w Katedrze i Klinice Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Akademii Rolniczej we Wrocławiu na stanowisku ordynatora ambulatorium. Odbył również staż zawodowy w jednostkach organizacyjnych Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii we Wrocławiu.

W 1980 r. został zatrudniony na stanowisku młodszego asystenta, a później asystenta, rozpoczynając pracę naukowo-dydaktyczną jako nauczyciel akademicki. W roku 1989, po obronie pracy doktorskiej pt. „Wartość kliniczna mikrochirurgicznego usuwania zaćmy psów metodą krioekstrakcji”, uzyskał tytuł doktora nauk weterynaryjnych. W roku 2000, po zdaniu egzaminu przed Państwową Komisją do Spraw Specjalizacji w Puławach otrzymał tytuł specjalisty chirurga. Następnie po obronie kolokwium habilitacyjnego pt. „Badania nad możliwościami transplantacji nabłonka tylnego rogówki kotów” nadano mu tytuł doktora habilitowanego. W 2019 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W 2024 roku działalność naukowa i organizacyjna Profesora została uhonorowana przez Narodowy Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej i Biotechnologii we Lwowie tytułem doktora honoris causa. Odbył staże zawodowe w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (Uniwersytet Kalifornijski w Davis) oraz w Niemczech (Uniwersytet Ludwiga Maximiliana w Monachium). Jest promotorem 15 prac doktorskich oraz recenzentem licznych rozpraw doktorskich, habilitacyjnych oraz publikacji naukowych.

Na zamówienie prowadził wykłady z zakresu chirurgii weterynaryjnej na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. Na zaproszenie Niemieckiej Krajowej Izby Lekarsko Weterynaryjnej w latach: 2006, 2007, 2008 prowadził wykłady i ćwiczenia praktyczne dla niemieckich lekarzy weterynarii w Remagen koło Bonn z chirurgii ogólnej, mikrochirurgii oraz oftalmologii weterynaryjnej. Realizował liczne wykłady na krajowych i międzynarodowych konferencjach klinicznych i naukowych organizowanych przez m.in.: Polską Akademię Nauk, Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, VetMedica, Śląskie Warsztaty Diagnostyczne, Wyższą Szkołę Weterynaryjną w Hannowerze, Okręgowe Izby Lekarsko-Weterynaryjne. W latach 2010-2014 był kierownikiem projektu w ramach konsorcjum utworzonego przez

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu - lider projektu, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach programu badawczego „Biotechnologie i zaawansowane technologie medyczne” finansowanego z Unii Europejskiej. Celem doświadczenia było zaprojektowanie nowych związków organicznych – aminofosfonianów i ich pochodnych, jako inhibitorów katepsyn i aminopeptydaz, enzymów zaangażowanych w powstawanie m.in. nowotworów, malarii, wrzodów żołądka czy choroby Parkinsona oraz jako środków leczniczych przeciw osteoporozie. Opracowane w wyniku doświadczenia związki zostały zgłoszone do ochrony patentowej.

W latach 2013–2017 był kierownikiem zadania w projekcie badawczym p.t.„”Opracowanie prototypów wyrobów medycznych na bazie surowców otrzymanych z porożogennych komórek macierzystych” (Grant - Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) zaś w latach 2017- 2022 kierował zadaniem w Grancie pt. „Metoda leczenia dużych ubytków tkanki kostnej u chorych onkologicznych z wykorzystaniem inżynierii tkankowej in vivo” finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Był także liderem programu badawczego „Wpływ porożogennych komórek macierzystych i ich homogenatu na gojenie się ubytków nabłonka przedniego i zrębu rogówki u królików” powstałego w wyniku współpracy ze spółką Stem Cells Spin S.A. oraz dwóch grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki. Wielokrotnie otrzymał również finansowanie programów badawczych ze źródeł wewnętrznych Uczelni.

Autor 225 prac naukowych. Redaktor naukowy i konsultant merytoryczny tłumaczeń z języka angielskiego i niemieckiego na język polski 8 pozycji książkowych z zakresu medycyny weterynaryjnej. Wyróżniony 4 nagrodami Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, nagrodą Akademii Medycznej we Wrocławiu oraz Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę. 

Obecnie jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Od 2012 roku pełni funkcję Krajowego Kierownika Specjalizacji z Chirurgii Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. W 2020 roku został powołany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) na członka Krajowej Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii (KSLW) i wybrany przewodniczącym KSLW w kadencji 2020-2024. W roku 2024 został ponownie powołany przez MRiRW na członka KSLW w kadencji 2024-2028

  • Początek
  • Do góry
  • W dół
  • Koniec