Strona główna   Strona główna
MUZEUM

- Profesorowie -

Andrzej
Filistowicz

Urodził się 26 kwietnia 1947 r. w Parszowicach, w powiecie wołowskim. Szkołę podstawową ukończył w Ścinawie, a liceum ogólnokształcące w Wołowie. Studia na Wydziale Zootechnicznym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu ukończył w 1970 r. Tu też rozpoczął pracę w charakterze asystenta w Katedrze Genetyki i Ogólnej Hodowli Zwierząt. Doktoryzował się w 1976 r. na podstawie rozprawy pt. „Analiza genetyczna buhajów rasy nizinnej czerwono-białej użytkowanych na Dolnym Śląsku”, a habilitował się w 1987 r., przedkładając rozprawę pt. „Przewidywanie wartości hodowlanej krów na podstawie ocen wartości hodowlanej rodziców”. Tytuł naukowy profesora uzyskał w 1992 r. W 1991 r. został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 1997 r. profesora zwyczajnego. Specjalista z zakresu genetyki i metod doskonalenia zwierząt, ekspert w dziedzinie planowania hodowli oraz konstruowania i optymalizacji programów hodowlanych.

Profesor odbył dwa półroczne staże zawodowe w Stadninie Koni w Strzegomiu i Rolniczym Kombinacie Spółdzielczym w Łubnicy oraz w PGR Chróstnik i PGR Ptaszkowo, a także krótkoterminowe staże zagraniczne: w Instytucie Zooweterynaryjnym w Charkowie, w uniwersytetach Czechosłowacji, Jugosławii, we Lwowie, Kijowie, Charkowiea, Nowym Sadzie, Pradze, Wilnie, Brnie, Czeskich Budziejowicach i Nitrze.

Pełnił funkcje prodziekana (1990–1992) i dziekana (1992–1997) Wydziału Zootechnicznego, dziekana Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt (1998–1999 oraz ponownie 2008 - 2012, Był wieloletnim członkiem Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, licznych komisji senackich i rektorskich, kierownikiem Studium Podyplomowego „Planowanie i organizacja hodowli bydła oraz planowanie i organizacja hodowli zwierząt gospodarskich”.

Był członkiem (2005–2007) i ekspertem (od 2002 r.) Państwowej Komisji Akredytacyjnej, przewodniczącym Środowiskowej Komisji Akredytacyjnej Uczelni Rolniczych w zakresie zootechniki, członkiem Międzyuczelnianego Ośrodka Metodycznego Akademii Rolniczych, Komitetu Nauk Zootechnicznych PAN (1996), a w latach 1999–2003 wiceprzewodniczącym Komitetu. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego (1998–2001), był członkiem Sekcji P06D Zespołu Nauk Rolniczych i Leśnych KBN (1993–2004), Rady Naukowej Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu (1998–), Rady Naukowej Słowackiej Akademii Nauk Rolniczych (2006–),komitetów redakcyjnych: „Czech Journal of Animal Science”, „Journal of Applied Genetics”, „Animal Science Papers and Reports”, „Prace i Materiały Zootechniczne”, Międzynarodowego Komitetu Naukowego VI Kongresu IFASA w Warszawie (1996), Rady Hodowlanej CSHZ ds. Hodowli Bydła (1998), przewodniczącym komitetu organizacyjnego XXI Dni Genetyki (Wrocław 2004); Rady Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Południowo-Czeskiego w Czeskich Budziejowicach z zakresu zootechniki i biotechnologii zwierząt (od 2002), pełnił funkcję koordynatora współpracy między Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Uniwersytetem Rolniczym i Leśnym w Brnie i Uniwersytetem Południowoczeskim w Czeskich Budziejowicach.

Wypromował 9 doktorów, był opiekunem ponad 100 prac magisterskich, inżynierskich i licencjackich. Był współautorem 9 podręczników i 26 innych dzieł zwartych, 145 oryginalnych prac twórczych i monografii, 44 artykułów naukowych i popularno-naukowych, 89 referatów i komunikatów na konferencjach międzynarodowych i 82 na konferencjach krajowych, 25 ekspertyz oraz 4 systemów komputerowych zastosowanych w hodowli zwierząt. Był recenzentem 4. wniosków o nadanie tytułu doktora habilitowanego, 21 rozpraw habilitacyjnych, 30 przewodów habilitacyjnych 21 prac doktorskich, 25 w postępowaniach o nadanie tytułu profesora, 17 na stanowisko profesora, 5 podręczników oraz 100 projektów badawczych (grantów). ponad 200 publikacji naukowych. Był współautorem 16 grantów badawczych realizowanych w Polsce i w Czechach.

.Współautor 5 podręczników: „Hodowla bydła mięsnego w Sudetach” (1998), „Chów i hodowla zwierząt futerkowych” (1999), „Planowanie i organizacja hodowli zwierząt gospodarskich” (2004), „Geneticky modifikované organizmy. Genetické zdroje” (2005), „Chów i hodowla nutrii” (2006), skryptu oraz 5 innych dzieł zwartych. Opublikował 289 prac, w tym 135 oryginalnych prac twórczych oraz 42 ekspertyzy i prace projektowe. Współautor 6 programów komputerowych z zakresu hodowli zwierząt oraz programu hodowli bydła mlecznego w Polsce.

Profesor Andrzej Filistowicz został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem za Zasługi dla Uniwersytetu Rolniczego i Leśnego w Brnie, Medalem za Zasługi dla Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach, Medalem za Zasługi dla Słowackiego Uniwersytetu Rolniczego w Nitrze, Medalem Zasłużony dla Akademii Rolniczej w Szczecinie, Medalem za Zasługi w Rozwoju Oceny i Hodowli Bydła Mlecznego na Dolnym Śląsku, Medalem prof. Koubka za Zásluhy o Rozvoj Genetiky a Šlechtění Hospodářských Zvířat, Medalem „Nummus Universitatis Agriculturae et Silviculturae Mendelianae Brunensis”, medalem pamiątkowym Miasta Nysy, medalem Wydziału Agronomicznego Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach, medalem 25-lecia Inseminacji Bydła na Opolszczyźnie, medalem 30-lecia Muzeum w Legnickim Polu, medalem 50-lecia Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Medalem Jubileuszowym Uniwersytetu Południowoczeskiego w Czeskich Budziejowicach, Medalem Jubileuszowym Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Medalem 50-lecia Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Medalem 40-lecia Siedleckiej Uczelni, Medalem 60-lecia Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie, Medalem 40-lecia Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego w Bydgoszczy, Medalem 50-lecia Inseminacji Łowickiej Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, Honorową Odznaką Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Odznaką Honorową Zasłużony dla Ziemi Nyskiej, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej i Odznaką Zasłużony dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu oraz dyplomami, Universitatis Bohemiae Meridonalis in urbe Bohemobudvicio” i University of South Bohemia, the Faculty of Agriculture”. Wyróżniony także trzema nagrodami Ministra oraz 34. nagrodami Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W 2011 r. powołany na członka Słowackiej Akademii Nauk.

Zmarł 9 września 2023 roku. Jest pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Kłodzku  przy ul. Daszyńskiego 32

  • Początek
  • Do góry
  • W dół
  • Koniec